banner39

Silvan'da operasyon tamamlandı

Güvenlik güçlerinin hendek kapatma ve barikat kaldırma operasyonlarına karşı ateşle cevap veren PKK'lıların tamamını ilçeden temizlediği belirtildi. İlçede bomba arama tarama faaliyetlerinin sürdürüldüğü belirtiliyor

Yurt Haberleri 13.11.2015, 17:29 14.11.2015, 10:27
Silvan'da operasyon tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde terör saldırılarının yoğun olduğu üç mahalle örgüt mensuplarından temizlendi, kontrol tamamen sağlandı.

Güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve teröristlerin saldırılarının yoğun olduğu Tekel, Mescit ve Konak mahallelerindeki operasyonları tamamladı.

Söz konusu mahalleleri örgüt mensuplarından temizleyen güvenlik güçleri, evleri ve sokakları tek tek kontrol ederek tuzaklanan patlayıcıları etkisiz hale getiriyor. Açılan hendeklerin kapatılmasına yönelik çalışmalar sürerken, örgütün Konak, Tekel ve Mescit mahallerinde verdiği zarar gözler önüne seriliyor.

Birçok evde çatışmaların izleri görülürken, teröristlerin patlayıcılarda kullandığı tüplerin parçaları da sokaklarda duruyor.

Bazı evlerin yıkılmış duvarları ile yaşananların ardından evlerini terk etmek zorunda kalanların sıkıntıları da göze çarpıyor. Balkonlara kuruması için asılan çamaşırlar dahi dururken, evlerini terk edenlerin kapılarındaki asma kilitler dikkati çekiyor.

BOMBA TUZAKLARI ARANIYOR

Güvenlik güçlerinin evlerde ve sokaklarda tuzaklanmış patlayıcı arayışı sürüyor. Bu konuda ekiplere özel eğitimli köpekler de yardımcı oluyor. "Şahtar" adı verilen Alman kurdu, özellikle teröristlerin terk ettiği evlerde bomba arıyor.

PKK tarafından kullanılan Tekel Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanda oluşturulan mevziler de güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı. Teröristler, ağır makineli silah ve keskin nişancı mevzilerinin bulunduğu apartmanın duvarlarında açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş ediyordu.

Konakladıkları binayı terk eden örgüt mensupları, bazı odaları ateşe verdi.

TEKEL CAMİİ'NDE NAMAZ

Mahalledeki Tekel Camii de teröristler tarafından sığınak olarak kullanıldı. Camide Kur'an kursu olarak hizmet veren odaların kapılarını kıran örgüt mensupları, buralarda konakladı. Camiyi de teröristlerden temizleyen güvenlik güçlerinden bazıları, namaz kıldı.

Sokaklardaki hendeklerin kapatılmasına yönelik çalışmalar sürerken, ele geçirilen patlayıcılar boş arazide kontrollü şekilde imha ediliyor.

Operasyonların ardından mahallede teröristlerin kazdığı hendeklerden 9'unun kapatıldığı, tüplerle hazırlanan 11 el yapımı patlayıcının imha edildiği, teröristlere ait aralarında roketatarların da bulunduğu çok sayıda silah ele geçirildiği bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?