banner39

Silvan'da son durum: Sessizlik...

PKK'lıların hendek kazarak barikatlar kurduğu Silvan'da 11'inci gününe giren operasyonlarda bugün büyük bir sessizlik yaşanıyor. Operasyonlarda 27 PKK'lının öldürüldüğü belirtiliyor. Silvan Kaymakamı Kütük, ilçede dağdan gelen 35 PKK'lının bulunduğunu söylemişti. Başbakan Davutoğlu ise operasyonun tamamlanmak üzere olduğunu söyledi

Yurt Haberleri 13.11.2015, 11:17 13.11.2015, 17:04
Silvan'da son durum: Sessizlik...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanan çatışmalar yerini derin bir sessizliğe bıraktı. Başbakan Ahmet Davutğolu, bugün yaptığı açıklamada operasyonun büyük oranda tamamlandığını belirtti. Başbakan Davutoğlu, bütün sokaklar huzura kavuşuncaya kadar operasyonların devam edeceğini söyledi.

Öte yandan ilçedeki çatışmada şuana kadar 27 PKK'lı öldürüldü. PKK'nın hendek ve barikatları nedeniyle Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 11'inci gününe girdiği Silvan ilçesinde yaşanan şiddetli çatışmalar, bugün yerini derin bir sessizliğe bıraktı.

Ankara ve Diyarbakır'dan sevk edilen özel harekat polislerinin yanı sıra askerin de katılımıyla düzenlenen geniş kapsamlı operasyona ara verilen ilçede, silah ve patlama sesleri kesildi. Olası durumlara karşı bazı bölgelerinde zırhlı araçların bekletildiği ilçede yaşayan vatandaşlar sessiz bir güne uyanırken, operasyonlar nedeniyle dün karışan ilçenin diğer bölgelerinde ise hayat normale döndü.

Öte yandan, ilçenin 3 mahallesinde yasak süresince düzenlenen operasyonlarda örgüte büyük darbe vurulduğu öğrenildi. Hendek ve barikatların büyük oranda etkisiz hale getirildiğinin kaydedildiği ilçedeki operasyonlarda, şuana kadar 27 PKK'lının etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

DAVUTOĞLU'DAN AÇIKLAMA

Silvan’daki operasyonla ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, “Nerede, nasıl yığınak yapıldığını biliyoruz. Operasyon büyük ölçüde tamamlandı” dedi. Davutoğlu, başörtülü kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili olarak ise “İhtiyaç yoksa kelepçe takılmamalı. Ayrım yapmak kapul edilemez” ifadelerini kullandı.

KAYMAKAM KÜTÜK: HDP'LİLER BİZİ TUZAĞA DÜŞÜRDÜ

HDP milletvekillerinin bu kez de PKK ile işbirliği yaparak Silvan Kaymakamı Murat Kütük'ü tuzağa düşürmeye çalıştılar. Silvan Kaymakamı Murat Kütük, HDP'li vekiller ile PKK arasındaki bağı gözler önüne seren olayı tüm açıklığıyla anlattı.

Star'ın haberine göre yardım için HDP'li vekillerin tarif ettiği bölgeye giden ekip terör örgütünün tuzağı ile karşılaştı. Kaymakam Kütük: “HDP'li vekiller '200 kişi şu bölgede yardım bekliyor' diye bizi aradı. Askeri helikopterle gittiğimiz bölgede bizi eli silahlı teröristler karşıladı” dedi. Kütük, HDP'li milletvekillerinin, kendisini ve beraberindeki askerleri teröristlerin tuzağına düşürmek istediğini söyledi.

Üç mahalledeki halkın evlerini terkettiğini anlatan Kütük, "Bölgede 35'i dağdan gelen 80 kişilik terörist grubu var” dedi.

İLÇE PKK'DAN TEMİZLENİYOR

Öte yandan PKK'ya yönelik ilçenin üç mahallesinde düzenlenen operasyon görüntülendi. Jandarma ve polis özel harekat ekiplerince yürütülen operasyonlar, kentin sokağa çıkma yasağı olan ve teröristlerin bulunduğu Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sürüyor.Çatışmaların yaşandığı yerlerin başında Mescit Mahallesi'ndeki Silvan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu geliyor. Kaçan PKK'lılar tarafından "karargah" olarak kullanılan okul ve pansiyon binasında kurulan mevziler dikkat çekiyor. Okulun çevresini gören sınıfları mevzi olarak kullanan teröristler, balyozlarla duvarlara açtıkları deliklerle mevziler arasında geçişi sağlıyordu. Okulun dış duvarlarında da küçük delikler açan teröristler buralardan güvenlik güçlerine ateş ediyordu. Okuldaki yatakları da kullanan teröristler yiyecek ihtiyaçlarını ise yağmaladıkları okul kantininden sağlıyordu. PKK'lılar geceleri ise sınıflardaki malzemeleri yakarak ısınıyordu.

İNDİRİLEN BAYRAK YERİNE ASILDI

Örgüt mensuplarının "karargah" olarak kullandıkları bir başka bina ise Silvan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ydi. Aynı mahallede yer alan okula yerleşen teröristler buralarda kurdukları mevzilerden güvenlik güçlerine ateş açıyordu.

İki okulun duvarlarına terör örgütü lehine yazılar yazan, Atatürk büstlerini kıran ve Türk Bayrağı'nı direkten indiren teröristler, güvenlik güçlerinin operasyonunun ardından kaçmak zorunda kaldı. Operasyonda okulda bulunan örgüt mensuplarından bazılarının da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Okulları silahlı gruplardan temizleyen polis ve jandarma ekipleri, ilk olarak Türk bayrağını yeniden göndere çekti. Atatürk büstlerini yenileyen güvenlik güçleri, okulların çevresindeki patlayıcıları da etkisiz hale getirdi.

Okulların duvarlarında örgüt lehine yazılan yazılara karşılık güvenlik güçlerinin yazdığı "Geldik ama yoksunuz" yazısı dikkat çekti.

TUZAKLANAN PATLAYICILAR

Örgüt üyeleri, operasyonların ardından karargah olarak kullandıkları okulları bırakarak mahallenin iç kesimlerine doğru kaçtı. Buralarda vatandaşların terk ettikleri evlere kapıları kırarak giren terör örgütü üyeleri yeni mevzilerini evlerde oluşturdu. Duvarlara açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş açan teröristler, yollarda oluşturdukları hendeklerle polis ve jandarmanın geçişini yavaşlatmayı amaçladı. Bazı evlerde ve hendeklerde ise teröristlerce tuzaklamış mayınlar bulunuyor.

Güvenlik güçlerinin mahalledeki ilerleyişi, evleri tek tek kontrol ederek sürdürüyor. Tuzaklanmış patlayıcıları da imha eden jandarma ve polis ekipleri, operasyonlarla sokağa çıkma yasağı bulunan üç mahallenin önemli bir bölümü teröristlerden temizledi.

Operasyonların, söz konusu mahalleler teröristlerden temizleninceye ve halkın güvenliği sağlanıncaya kadar devam edeceği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?