Sınır kapılarında 'kimyasal alarm!'

Esad güçlerinin Şam'da düzenlediği ve kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen saldırı nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye gelenler arasında şüpheli görülenler, kontrolden geçiriliyor.

Sınır kapılarında 'kimyasal alarm!'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esad güçlerinin Şam'da düzenlediği ve kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen saldırı nedeniyle Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 8 kişiden oluşan kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer keşif ekibi, Suriye'den Türkiye'ye gelenler arasında şüpheli görülenleri kontrolden geçiriyor.

Adana Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (AFAD) yaklaşık 4 aydır gümrük kapısında konuşlandırdığı kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer keşif aracındaki ekipler, Suriye'den Türkiye'ye gelenlerde şimdiye kadar kimyasal bulguya rastlamadı.

Türkiye'ye getirilen hasta ve yaralılar için sınırın uç noktasında görev alan 112 Acil Sağlık ekipleri, kimyasal şüphesi gördükleri vakayı keşif ekiplerine bildiriyor. Her türlü donanıma sahip araçta önce şüphelinin kimyasal ölçüm taraması yapılıyor, bulgu teşhisi konunulursa temizlik işlemlerinin ardından vaka, ambulansla hastaneye sevk ediliyor.

KİMYASAL ÖLÇÜM

Her türlü kimyasal tehdide karşı Cilvegözü Sınır Kapısı'nda hazır bekletilen keşif aracında bulunan sabit dedektörler sayesinde yaklaşık 3 kilometre alanda kimyasal ölçüm yapılabiliyor. Araçtaki ekip, özel kıyafetle görev yapıyor.

AKÇAKALE'DE DE ÖNLEM

Şanlıurfa'nın Akçakale Gümrük Kapısı'nda da Suriye'den gelenlerden şüpheli olanlara kimyasal ölçüm yapılıyor.

Van AFAD Müdürlüğü'nün keşif aracı da olası vakalara karşı hazır bekletiliyor. Araçtaki 9 kişilik ekip, yaklaşık 150 metreyi algılayan cihazlarla gümrük kapısında görev yapıyor.

Akçakale Gümrük Kapısı'nda da Suriye'den gelenlerde kimyasal bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35