banner39

Sınırda bir kez daha F-16 hareketliliği

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait uçağın sınıra yaklaşması üzerine 2 F-16 uçağın sınıra gönderildiğini açıkladı.

Yurt Haberleri 11.02.2014, 15:13 11.02.2014, 16:41
Sınırda bir kez daha F-16 hareketliliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın güneyinden Suriye'ye ait bir adet SU24 uçağının sınıra doğru yaklaştığının tespit edilmesi üzerine Türkiye-Suriye hudut bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden iki adet F-16 uçağının sınıra gönderildiğini, Suriye'ye ait söz konusu hava aracının sınıra 2.5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığını kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bir diğer açıklamada ise Suriye sınırındaki birliklere, Suriye tarafından av tüfeği ile ateş açıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

"Türkiye-Suriye hududunda, Hatay'ın Narlıca Beldesi'ndeki Kara Kuvvetleri Komutanlığı Şehit Çavuş M. Özeker Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) tarafından askeri yasak bölge içerisinde Suriye'den Türkiye'ye doğru içerisinde mazot olduğu değerlendirilen 60-70 bidon yüklü, bir pikap tipi aracın hudut hattına yaklaştığı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, MYKU bahse konu aracın bulunduğu bölgeye intikal etmiş ve araçtaki şahıslara, hududa yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça uyarılar yapmıştır. Ancak, 'Dur' ikazına uymayan ve hızla hudut hattına yaklaşmaya devam eden araçtan, MYKU personeline piyade tüfeği ile altı el ateş açılmıştır. Karşılıklı ateş sonucunda, içinde mazot olduğu değerlendirilen yaklaşık 60-70 bidon yüklü araç Suriye sınırları içerisinde alev alarak yanmıştır. Olayla ilgili olarak Hatay Valiliği'ne, Hatay İl Jandarma Komutanlığı'na, Reyhanlı Cumhuriyet Savcılığı'na, 6'ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Askerî Savcılığı'na bilgi verilmiştir."

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?