'Sınırdaki duvara karşı grev' 9. gününde

Türkiye-Suriye sınırına örülen duvara karşı başlatılan açlık grevi bugün 9'uncu gününde girdi. BDP'li belediye başkanının başlattığı grevin bugün yapılacak biteceği belirtiliyor

'Sınırdaki duvara karşı grev' 9. gününde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nusaybin Belediye Başkanı BDP'li Ayşe Gökkan'ın, Suriye sınırına örülen duvarı protesto için başlattığı açlık grevinin bugün sona ereceği belirtiliyor.

BDP'nin organize ettiği duvara karşı miting için bugün ilçede tüm kepenkler kapatıldı. Mitingden sonra Ayşe Gökkan'ın ad greve son vereceği belirtiliyor.

Önceki gün Gökkan'ı ziyaret etmek isteyen Türk Tabipler Birliği heyetine polisin izin vermediği iddia edilmişti. Ancak, dün valilik tarafından yapılan açıklamada iddialar yalanladı.

Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı ilçesini birbirinden ayıran sınır şeridi üzerinde yapılan beton duvarın kaldırılması için Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın başlattığı açlık grevi günlerdir devam ediyordu. 

"GÖKKAN KÜRT GENCİNİN CENAZESİNE AMBULANS VERMEDİ" İDDİASI

Bu arada Ayşe Gökkan'ın, Suriye'de PYD tarafından yaralanan ve Nusaybin'de hayatını kaybeden bir Suriye Kürdü'nün cenazesi için gerekli olan ambulansı vermediği iddia ediliyor.

İddiaya göre, Rasulayn'da PYD'nin saldırıları sonrası yaralanan bir Kürt genci Nusaybin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Tedavi sırasında Suriyeli genç hayatını kaybetti. Gencin cesedini sınıra kadar taşımak isteyen ailesi, belediyeden talep edilen ambulansı alamadı. İddiaya göre, ambulansı belediye başkanı özellikle engelledi.

HÜDA PAR'DAN TEPKİ

Konuyla ilgili olarak Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Said Şahin, "Güney sınırına örülen duvar utançtır.Ancak ondan daha büyük utanç, insanlığa örülen utançtır. Cenazeye ambulans vermeyen Ayşe Gökhan onu yaptı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 11:19
banner53
YORUM EKLE

banner39