Sirkeci Garı 125 yaşında

İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkecı Garı'nın temeli 11 Şubat 1888 günü atıldı. Görkemli bir mimariye sahip olan gar, 3 Kasım 1890'da, bundan tam 125 yıl önce hizmete açıldı. Sultan 2. Abdülhamit Han döneminde Alman mimar Jasmund'a yaptırılan Sirkeci Garı'nın mimarisi doğu batı sentezine sahip.

Yurt Haberleri 04.11.2015, 19:18 04.11.2015, 19:22
Sirkeci Garı 125 yaşında

Kimi zaman hasretin son bulduğu kimi zaman sevdiklerin gözyaşıyla uğurlandığı, İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı. Efsanevi Orient Ekspres'ın, yani Doğu Ekspesi'nin son durağı, Sirkeci Tren Garı.

Sultan Abdülhamit Han'ın emriyle temeli atılan Sirkeci Garı’nın yapımına 11 Şubat 1888’de başlandı. Yaklaşık 3 yıl süren garın yapımı 3 Kasım 1890 yılında tamamlandı ve gar yapılan büyük bir törenle açıldı

Alman mimar ve mühendis August Jasmund’a inşa ettirilen gar, İstanbul'un, doğuyla batının buluştuğu bir noktada olması, mimari yapısına da ilham kaynağı oldu. Yapı, iki kule arasındaki geniş ve yüksek bir orta salonla, bunun sağına ve soluna yerleştirilen bekleme salonları ve yönetim mekanlarından oluşacak şekilde tasarlandı.

AVRUPA DEMİRYOLLARININ BİTİŞ NOKTASI

Sirkeci Garı; inşa edildiği tarihten itibaren Rumeli demiryollarının başlangıcı, Avrupa'dan gelen demiryolarının ise bitiş noktası olma özelliğini sürdürdü. İstanbul'un iki ana istasyonundan bir diğeri olan Haydarpaşa Garı, Doğu medeniyetine açılan kapı olma özelliğini taşırken, Sirkeci Garı Avrupa’ya açılan kapı olma özelliğini yıllarca üstlendi.

Kitaplara şiirlere konu olan, ayrılık ve kavuşmaların mekanı olan Sirkeci Garı 2004’e kadar bu özelliğini sürdürdü. Bugünse İstanbul'un farklı dönemlerine ait anılar ve Sirkeci Garı'nın tarihine ait eşyalar ise Sirkeci Garı içerisindeki İstanbul Demiryolu Müzesi'nde yaşatılıyor.

1955'de sefere başlayan ilk elektrikli banliyö treni, kondüktörlere ait eşyalar trenin son seferine ait anı madalyaları da müzede sergileniyor. Ünlü Orient Ekspres'e ait ve sefer esnasında kullanılan eşyalar da burada ziyaretçilerle buluşuyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?