Şırnak ve Hakkari'de gösteri gerginliği

Nusaybin'deki "duvara karşı miting"e katılmak için yola çıkan BDP'liler Şırnak ve Hakkari'de polis engeline takıldı. Polis, mitinge gitmek isteyenleri geri çevirdi

Şırnak ve Hakkari'de gösteri gerginliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak'ta, BDP ve HDP'nin Nusaybin-Suriye sınırında örülen güvenlik duvarını protesto etmek amacıyla düzenleyeceği mitinge katılmak üzere yola çıkan bir grup, polis tarafından geri çevrildi.

Şırnak-Cizre karayolunda güvenlik önlemi alan polis, Mardin'in Nusaybin ilçesindeki mitinge katılmak üzere yola çıkan çoğunluğu BDP'lilerin oluşturduğu araç konvoyunu durdurdu.

Polis, Mardin Valiliğinin bölge valiliklerine gönderdiği ve Nusaybin'de çıkabilecek olaylara karşı güvenlik önlemi alınması isteği doğrultusunda konvoyun geçişine izin vermedi.

Bunun üzerine 200 kişilik grup, şehir merkezinde bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup adına Kürtçe açıklama yapan BDP Merkez İlçe Başkanı Üzeyir Kılınç, açlık grevine yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek vermek amacıyla yola çıktıklarını belirterek, "Her yerimize sınır çizmişler ama bugün bilinçlendik. Mücadelemizi sürdüreceğiz. İstiyoruz ki kimliğimiz, kültürümüz, hakkımız olsun" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

BİR GÖSTERİ HAKKARİ'DE

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Suriye sınırında örülen güvenlik duvarını bahane ederek gösteri yapan gruba, polis, biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.

Alınan bilgiye göre, Suriye sınırında örülen güvenlik duvarını protesto etmek ve açlık grevi yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek vermek bahanesiyle Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan bir grup, izinsiz gösteri yaptı.

Esnafın kepenk kapattığı olaylar sırasında caddede barikat kuran göstericiler, Eczaneler Sokağı'nda güvenlik önlemi alan polise havaifişek, molotofkokteyli, taş ve ses bombalarıyla saldırdı.

Polisin biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulunduğu terör örgütü yandaşları, ara sokaklara dağılarak Şemdinli yolunda yeniden bir araya geldi.

Yolu trafiğe kapatan yüzü maskeli göstericiler, olaylara müdahale etmeye çalışan zırhlı polis aracına molotofkokteyli attı. Bu senada, aracın dışında bulunan bir polis memuru, yanmaktan son anda kurtularak kendisini araca attı.

Okulların çıkış saatine denk gelmesi nedeniyle olayların arasında kalan bazı öğrencilerin, atılan gaz bombaları nedeniyle zor anlar yaşadığı görüldü.

İlçedeki olaylar sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 13:57
banner53
YORUM EKLE

banner39