'Şırnaklı köylüleri öldürüp yerlerde sürükledik'

Şırnak'ta 1993 yılında 6 köylünün güvenlik güçleri tarafından öldürülerek yerlerden sürüklenmesi olayına tanık olan bir asker, ölüm emrini komutanın verdiğini söyledi

'Şırnaklı köylüleri öldürüp yerlerde sürükledik'

Şırnak'ın Görümlü Köyü'nde 1993 yılında altı köylünün öldürülmesi olayında tanık olan askerlerin ve gözaltına alınıp serbest bırakılan kişilerin verdiği ifadeler, dönemin Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tuğgeneral Mete Sayar'ın sanık sandalyesinde yerini almasını sağladı.

Altı köylünün öldürülmesi olayında zaman aşımına iki gün kala açılan davanın iddianamesinde, görevli askerler tanıklık ettikleri olayın detaylarını tüm çıplaklığı ile anlatırken, köylülerin nereye gömüldüğü ise hâlâ gizemini koruyor.

O dönem görev yapan askerler, altı köylünün tabura getirildiğini asker ve subaylar tarafından işkence yapıldıktan sonra Mete Sayar'ın "Bu şerefsizleri öldürün" talimatı verdiğini anlattı. Askerler, talimat üzerine yan yana dizilerek dizden aşağıya G3 ile ateş edilen köylülerin ayaklarından bağlanarak, Land araçlara kafaları yere gelecek şekilde bağlanarak bindirilip dolaştırıldıklarını, ölenlerin taburdaki garajın arkasında bulunan kuyulara götürüldüğünü söyledi.

"CESETLERİ TABURUN ORTASINA GÖMDÜM"

Şırnak Cumhuriyet Savcısı Tayyip Eroğlu tarafından hazırlanan iddianamede, o dönem görevli olan üç askerin ifadelerine yer verildi. Askerliğini Tekirdağ Ulaş'ta piyade olarak yapmakta iken tabur olarak Görümlü Köyü'ne nakledildiğini anlatan Necdet O., altı-yedi köylünün tabura getirildiğini bu köylülere karşı bazı asker ve subaylar tarafından işkence yapıldığına tanık olduğunu söyledi. Askerlerden Remzi B., ise Görümlü Köyü'nden getirilen köylülerin kurşuna dizildiklerini arkadaşlarından duyduğunu, daha sonra taburun meydanına gittiğinde altı-yedi köylünün cesedini gördüğünü, sivil bir kamyonun tabura gelerek cesetleri bilmediği bir yere götürdüğünü söyledi.

KIBRIS'TA GÖREV ALMIŞTI

O dönem asker olan Yusuf Ö.'nün verdiği ifade ise daha detaylı. Yusuf Ö., 14 Mayıs 1993'deki çatışmanın ardından Mete Sayar'ın helikopterle taburları ziyarete geldiğini ve cebinden çıkardığı kağıdı tabur komutanı Hasan Basri Vural'a vererek "Bu köylüleri buraya getirin" diyerek talimat verdiğini bizzat duyduğunu söyledi. Bunun üzerine 3. Bölükten üsteğmen İbrahim Kıraç'ın timi ile birlikte köylüleri almak için Görümlü Köyü'ne gittiklerini anlatan Yusuf Ö., İbrahim Kıraç'ın yedi köylüyle tabura geldiğini, Mete Sayar'ın "Bu şerefsizleri öldürün" diye askerlere talimat verdiğini anlattı. 1974 yılında Kıbrıs işgalinde yer alan ve Genelkurmay Özel Harekat Dairesi Komutan Yardımcılığı görevinde de bulunan Tuğgeneral Mete Sayar, 1991 yılında Şırnak Tugay Komutanlığı'na atanmıştı.

Kaynak: Taraf Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39