banner39

Şırnak'ta 1 metrelik kertenkele bulundu

Silopi'de kazı yapan ekipler bir metre boyunda bir kertenkele buldu

Yurt Haberleri 05.06.2014, 16:11 05.06.2014, 16:11
Şırnak'ta 1 metrelik kertenkele bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde belediye ekipleri, Latince adı 'Varanus Gouldi' olduğu belirtilen, boyu 1 metreye yakın kertenkele yakaladı. Veteriner hekim tarafından beslenen kertenkele bir süre sonra doğal ortamına bırakıldı.

Silopi'de Latince adı 'Varanus gouldi' olduğu belirtilen benzerlerinden oldukça büyük kertenkele, ilçeye 5 kilometre uzaklıkta, belediye ekiplerinin yaptığı kazı çalışmasında bulundu. Belediye ekipleri, yakaladıkları dev kertenkeleyi belediye veteriner hekimi Emin Güler’e teslim etti. Silopi Belediyesi Veteriner Hekimi Güler, bu kertenkelelerin bölgede sık görüldüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Nesli tükenmek üzere olan ve Silopi bölgesinde bulunan dev kertenkeleler insanların korkmamasını ve onlara dokunmamalarını istiyoruz. Genellikle yöre halkı, bu hayvanları yakalayıp bize getirmekle doğal ortamlarından uzaklaştırıyor. Bundan sonra doğada yaşayan hayvanlara zarar verenler hakkında yasal işlem yapılacak."

Kertenkelenin ısırma ihtimaline karşı eldiven takan veteriner hekim Emin Güler, kertenkeleyi besledikten sonra kendi aracı ile doğal ortamına bıraktı.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?