banner39

Şırnak'ta belediyelerin elektriği kesilecek

DEDAŞ, borcundan dolayı Şırnak'ta il ve ilçe belediyelerinin elektriğini keseceğini duyurdu

Yurt Haberleri 14.01.2014, 19:15 15.01.2014, 07:28
Şırnak'ta belediyelerin elektriği kesilecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (DEDAŞ), borcundan dolayı Şırnak'ta il ve ilçe belediyelerinin elektriğini keseceğini duyurdu.

DEDAŞ'tan yapılan açıklamada, Dicle Elektrik'in enerji sağladığı 6 il ve bu illere bağlı tüm ilçelerde bulunan ve aralarında belediyeler, resmi kurumlar, ticarethaneler ve meskenlerin yer aldığı tüm borçlu müşterilerinin enerjilerini kesmeyi sürdüreceği bildirildi.

Mardin Belediyesi'nin enerjisinin borcundan dolayı Dicle Elektrik tarafından kesildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kez özelleşme sonrası döneme ait borcu nedeniyle Şırnak Belediyesi'nin de enerjisini keseceğiz. Batman'da bazı ilçe belediyelerinin enerjisini borcundan dolayı kesen Dicle Elektrik, aynı sebepten dolayı son olarak Mardin Belediyesi'nin enerjisini kesti. Şimdi sırada, özelleştirmenin gerçekleştirildiği 1 Temmuz 2103 tarihinden bu yana geçen döneme ait borcunu ödemediği için Şırnak Belediyesi var. Anlaşma sağlanamaması durumunda Şırnak il ve ilçe belediyelerinin enerjisi yarın kesilecek. Şırnak ve ilçe belediyeleri haziran ayı sonrasında yaklaşık 14 milyon kwh enerji kullandı. Belediyelerin kullandığı bu enerjinin bedelinin tamamı şirket tarafından ödendi. Buna karşılık Şırnak ve ilçe belediyelerinden elde edilen tahsilat sadece yüzde 7 oranında gerçekleştirilebilirken, söz konusu alacağın yüzde 93'ü ise ödenmedi."

Aylarca yapılan yazılı ve sözlü çağrılara cevap verilmeyince, içme suları dahil olmak üzere belediyelerin tüm borçlu aboneliklerinin enerjisinin kesilmesine karar verildiği vurgulanan açıklamada, "Yine aynı şekilde borçlarından ötürü içme suyu şebekelerinin de enerjisinin kesilmesine karar verilmiştir. Yarına kadar anlaşma sağlanmadığı takdirde, diğer illerde odluğu gibi Şırnak İl Belediyesi ile bazı ilçe belediyelerinde enerji kesintisine gidilmesi zorunlu olmuştur. Müşterilerin ve dolayısıyla da vatandaşların mağdur olmaması için, tüm resmi ve ilgili makamlar, belediyelerin bağlı olduğu partiler, hem yazılı hem de sözlü olarak bilgilendirilmiştir. Dicle Elektrik, buna ilave olarak kampanyaya katılmayan borçlu köylere ait içme suyu şebekelerinin de enerjilerini kesme kararı aldı. Bu kapsamda Şırnak'ta içme suyu enerjisi kesilecek 81 köye bağlı muhtarlıklarının, şirketin sağladığı faizsiz, vade farksız kampanyadan yararlanarak, köylülerin mağdur edilmemesi beklenmektedir" denildi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?