banner15

Şırnak'ta maden ocakları kapatıldı, işçiler çaresiz

Şırnak'taki madenlerde kazaların artması üzerine şehirdeki maden ocakları valilik tarafından kapatıldı, 1500 maden işçisi ise ortada kaldı

Şırnak'ta maden ocakları kapatıldı, işçiler çaresiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ta maden ocaklarında son bir ayda yaşanan üç farklı göçükte beş madencinin hayatını kaybetmesi üzerine Şırnak Valiliği bütün madenleri kapattı. İşsiz kalan madenciler ise eylem başlattı.

Radikal’de yer alan habere göre Şırnak Valiliği tarafından yapılan denetimler sonucunda kaçak işletilen ve gerekli güvenlik önleri alınmayan madenler tek tek kapatıldı.

Kaçak madenlerin bir daha işletilmemesi için bir takım önlemler alan Şırnak Valiliği madenlere giden elektrikleri de kesti. Madenlerin kapanmasıyla işsiz kalan bin 500 madenci ise madenlerin tekrar açılması için eylem çadırı kurdu.

‘MADENDEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’

Madenler kapatıldıktan sonra işsiz kaldıklarını söyleyen dört yıllık maden işçisi Fatih Onat şunları söyledi:

Biz yıllardır bu madenlerde çalışıyoruz. Bu madenlerin çoğunda güvenlik sorunu var. Bunu kabul ediyoruz. Ancak Şırnak’ta bir tek fabrika yok. Tarım ve hayvancık da bitmiş durumda. Biz bu madenlerde çalışmaya mecburuz. Birçok arkadaşımız bu madenlerde hayatını kaybetti. Ancak madenler kapanınca hepimiz işsiz kaldık. Madem ki madenleri kapatıyorlar o zaman bize de iş imkanı sağlasınlar.

ŞIRNAK VALİLİĞİ: MADENLER GÜVENLİ DEĞİL

Şırnak’ta bulunan maden ocaklarının güvenlik önlemlerinin artırılması için birçok kez uyarıldığını ve güvenlik önlemleri alınmadan işletilen maden ocaklarına para cezası verildiğini bildiren Şırnak Valiliği, yayınladığı bir genelge ile gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadan hiçbir madenin açılmayacağını duyurdu.

Kaçak üretim yapan madenlere giden yolların iş makineleriyle kapatıldığını belirten Şırnak Valiliği yayınladığı genelgede şu ifadeleri kullandı:

"Kaçak maden işletilmesinin önlenmesi için Şırnak-Cizre, Şırnak-Hakkari ve Şırnak-Siirt Karayolları üzerinde kaçak üretime yönelik kontrol noktaları oluşturulmuştur. Kaçak üretim yapanlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, idari para cezaları verilmiş ve yine idaremiz personeli tarafından sahadaki kaçak olarak çalışanlara sahanın kapalı olduğunu sahanın hemen terk edilmesini yazılı tebliği almadıkları için sözlü olarak bildirilmiştir. Ancak tüm bu engellemelere rağmen bazı şahıslarca kendi nam ve hesabına kaçak üretim faaliyetleri devam etmiştir. Bu süreçte kaçak çalışmalar sonucu 03.06.2014 tarihinde 1 işçi, 11.06.2014 tarihinde 3 işçi ve 18.06.2014 tarihin de 1 işçi olmak üzere toplam 5 kişi göçük ve zehirlenme sonucu vefat etmiştir. Bunun üzerine 20 Haziran 2014 tarihinde Şırnak Valiliğinin talimatıyla ek önlemler alınmış ve DEDAŞ tarafından verilen elektrik kesilmiştir."

BEŞ MADENDEN BİRİ YASAL

Linyit yatağı bakımından Türkiye ’nin en zengin maden rezervlerine sahip olan şehirlerinden biri olan Şırnak’ta toplam 50 maden ocağı bulunuyor. Sadece 10’nun yasal olarak işletildiği madenlerin 40 tanesi kaçak olarak işletilmekte. Maden ocaklarında çalışan işçi sayısı ise bin 500 civarında.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 16:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48