Şişli'de işyerleri ateşe verildi-VİDEO

Halaskargazi'de işyerleri ateşe verildi; sokaklar savaş alanına döndü

Yurt Haberleri 01.05.2013, 11:51 01.05.2013, 12:09
Şişli'de işyerleri ateşe verildi-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan Halaskargazi Caddesi üzerinde Çevik Kuvvet ekiplerinin gazlı müdahalesinin ardından sokak aralarına dağılan eylemciler, cadde ve sokakları birbirine kattı. İşyerlerine molotof atan eylemciler havai fişeklerle polislere de saldırdı.

DİSK kortejine yapılan müdahalenin ardından eylemciler ara sokaklara dağıldı. Bir grup eylemci ise DİSK binasına sığındı. Biber gazından etkilenenler su ve limon ile rahatlamaya çalıştı. Polis, Abide-i Hürriyet Caddesi'nde toplanan gruba, TOMA ile su sıkarak ve biber gazı kullanarak ikinci kez müdahale etti. Bunun üzerine bazı eylemciler polise taşla saldırdı.

Ara sokakları birbirine katan eylemciler molotof bombası atmak suretiyle bazı iş yerlerini ateşe verdi. Gaz bombası atılması sebebiyle cadde ve sokaklarda adeta göz gözü göremez hale geldi. Polisle grup arasında yaşanan arbede sırasında bazı eylemciler ve polisler de yaralandı. Yaralılara ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı. Olay yerine gelen ambulanslarla yaralılar en yakın hastaneye kaldırıldı.

"TAŞLILAR ÖNE GELSİN, SAPAN İÇİN TAŞ KIRIN"

Beşiktaş’ta ara sokaklarda eylemlerine devam eden grupları yönlendirenler, eylemcilerden sapan için taş kırmaları talimatı verdi. Beşiktaş ara sokaklarda grupların eylemleri devam ediyor. Taraftar atkıları bulunan gruplar ile çeşitli sol gruplar zaman zaman Barbaros Bulvarı’na çıkmaya çalışıyor. Grupların her girişimine polis gaz ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Müdahale üzerine gruplar ara sokaklarda kaçışıyor.

Bu arada eylemciler, kaldırım taşlarını kırarak polise attı. Sapanlarla da taş atan eylecileri bazı kişiler yönlendirdi. Megafonlarla grubu yönlendirenler, elinde taş olanların öne doğru ilerlemesini istedi. Yönlendiren kişiler, sapanlar için de taş kırmaları talimatı verdi.

 POLİSE KALDIRIM TAŞLARIYLA SALDIRDILAR

Beşiktaş'ta çıkan olaylar sırasında bazı göstericiler polise kaldırım taşlarıyla saldırdı.  1 Mayıs kutlamaları için Beşiktaş'ta toplanan grup, Taksim'e yürümek isteyince polis müdahale etti. Barbaros Caddesi üzerindeki müdahale sırasında polis göstericileri tazyikli suyla püskürttü. Polisin müdahalesine göstericiler taşlarla karşılık verdi. Bazı göstericilerin polise kaldırım taşlarıyla saldırdıkları görüldü.

YARALANANLAR HASTANEYE KALDIRILDI

İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde yaralananlar Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Ambulanslarla hastaneye getirilenlerden bazılarının durumunun ağır olduğu gözlendi. Bu arada 1 Mayıs'ta görev yapan bazı gazeteciler de çeşitli yerlerinden yaralandığı için hastaneye geldi. Bu arada, Şişli'deki gösterilerde polisin müdahalesi olaylardan kaçan bazı göstericiler, hastane önünde de eylem yapmaya çalıştı. Göstericiler, bankların yolların üzerine koyarak arabaların geçmesine engel olmaya çalıştı. Öte yandan ambulanslarda çalışan şoför ve hemşireler, biber gazından etkilenmemek için maske taktı. Şark Kahvesi'nde toplanan yüzleri maskeli göstericiler, terör örgütü DHKP/C lehine slogan atarak yürüyüşe geçti. Göstericiler, Darülaceze ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi güzergahını takip ederek, Sıracevizler Caddesi'ne ulaştı. Hasat Sokak'tan Şişli Camisi'nin önüne çıkan grubun ilerlemesine izin vermeyen polis ekipleri, barikatla önlem aldı. Polis ekipleri, dağılarak başka sokaklara yönelen göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli attı. Gruptakiler ara sokaklardan caddeye ulaşmaya, önlem alan polis ekipleri de bunu engellemeye çalışıyor.

İŞYERLERİNDE HASAR MEYDANA GELDİ

Okmeydanı'ndan gelen yüzleri maskeli iki ayrı grup, Şişli Camisi'nin arkasında polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Bazı iş yerlerinde hasar meydana gelirken polis, biber gazıyla müdahalede bulundu. Şark Kahvesi'nde toplanıp Şişli Camisi'nin önüne kadar geldikten sonra polisin müdahalesiyle dağılarak ara sokaklara kaçan göstericiler, Okmeydanı'ndan gelen başka bir grupla birleşti. Harzemşah Sokak'tan Abide-i Hürriyet Caddesi'ne çıkmak isteyen göstericiler, polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Atılan taş ve molotof kokteylleri nedeniyle bazı iş yerlerinde hasar meydana geldi. Yaşanan olaylar nedeniyle bölgeye takviye polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, biber gazıyla müdahalede bulunarak göstericileri dağıttı. Göstericiler ara sokaklara kaçtı.

İŞYERLERİNDE HASAR MEYDANA GELDİ

Okmeydanı'ndan gelen yüzleri maskeli iki ayrı grup, Şişli Camisi'nin arkasında polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Bazı iş yerlerinde hasar meydana gelirken polis, biber gazıyla müdahalede bulundu. Şark Kahvesi'nde toplanıp Şişli Camisi'nin önüne kadar geldikten sonra polisin müdahalesiyle dağılarak ara sokaklara kaçan göstericiler, Okmeydanı'ndan gelen başka bir grupla birleşti. Harzemşah Sokak'tan Abide-i Hürriyet Caddesi'ne çıkmak isteyen göstericiler, polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Atılan taş ve molotofkokteylleri nedeniyle bazı iş yerlerinde hasar meydana geldi. Yaşanan olaylar nedeniyle bölgeye takviye polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, biber gazıyla müdahalede bulunarak göstericileri dağıttı. Göstericiler ara sokaklara kaçtı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?