banner15

Sivas'ta Demir Çelik işçilerine TOMA'lı müdahale

Sivas'ta dört aydır maaşlarını alamadıkları için eylem yapan işçilere polis TOMA ile müdahale etti

Sivas'ta Demir Çelik işçilerine TOMA'lı müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivas Demir Çelik İşletmeleri’nde (SİDEMİR) çalışan ve ücretlerini alamadıkları için yürüyüş yapan 200 işçiye polis tazyikli suyla saldırdı. Polisin müdahalesiyle ezilme tehlikesi yaşayan bazı işçiler de fenalık geçirdi.

Yaklaşık dört aydır ücretlerini alamayan 200 SİDEMİR işçisi, önceki gün başlattıkları eylemi dün de sürdürdü.

Maaşlarının ödenmemesine tepki gösteren işçiler, kent meydanında toplanarak “Sivas uyuma emekçine sahip çık”, “Adalet mafyaya boyun eğmez” sloganları attı.

İşçiler daha sonra İnönü Bulvarı üzerine çıkarak bir süre polis eşliğinde kaldırımda yürüdü. Grup ardından yola inince polisin saldırısıyla karşılaştı.

Yaklaşık 15 dakika süren engellemenin ardından polis, işçilere TOMA ile tazyikli su sıktı. Bazı işçiler üstündeki elbiseleri çıkarıp tepki gösterirken bazı işçiler de kalabalıkta sıkışarak ezilme tehlikesi geçirdi.

İşçiler valilik yakınlarına gelince, ‘Vali buraya’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan işçilerden Yavuz Yıldırım, haklı mücadelelerinde Sivas valisi, milletvekilleri ve halkı yanlarında göremedikleri için büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Çok zor şartlar altında çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını ve son üç yıldır tüm bayramlara parasız girdiklerini belirten Yıldırım, bir tam ücretlerini dahi sekiz taksitte ancak alabildiklerini söyledi.

İşçiler haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35