banner15

Sivas'ta Madımak anması

Sivas'ta 21 yıl önce meydana gelen Madımak olayı için anma törenleri düzenlendi. Sivas valisi ile kurum müdürleri olayın olduğu yere karanfil bıraktı. Sivas'ta gösteri yapmak için kente gelenler ise kent dışında durduruldu

Sivas'ta Madımak anması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yapılan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 35 yazar ve ozan ile 1 otel çalışanı ile 1 saldırganın yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olayların bugün 21'inci yıldönümü.

Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Barut, Karaca ve beraberindekiler, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Barut, Karaca ve diğer yetkililer, olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Barut, acının yıl dönümünde olduklarını belirterek, "Bu canlar, bizim canlarımız. Bu yangın, Sivasımızı yaktı, Sivasımızın geleceğine kastetti. Biz hiçbir zaman ayrı gayrı yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız. Sivaslılar da ayrı gayrı yapmadı. Binlerce yıldır burada birlikte yaşadılar. 21 yıl öncesinden bugüne kadar yine birlikte yaşıyoruz. Maalesef, bu bir tezgahtı. Bu tezgaha, 37 can verdik" diye konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Anma programları sırasında kent merkezinde olumsuz herhangi bir olay yaşanmaması için programın yapılacağı yürüyüş güzergahı ile anmanın yapılacağı eski Madımak Oteli, bugünkü Bilim ve Kültür Merkezi çevresinde yoğunlaştı.

Kentteki polislere takviye olarak İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Aksaray, Amasya, Elazığ, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Ordu, Tokat ve Yozgat'tan takviye ekipler getirildi. Toplamda 2 bin 500 polis görevlendirildi.

Herhangi bir olaya karşı İl Jandarma Komutanlığı ve 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda takviye kuvvet ekipleri hazır bulunduruluyor.

Anma programı kapsamında güzergah üzerindeki Seyrantepe kavşağından itibaren, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Mevlana Kavşağı, Mevlana Caddesi, Meçhul Asker Sokak, İstasyon Caddesi, 50'inci Yıl Kavşağı Cumhuriyet Meydanı arası, Atatürk Caddesi'nin Dört İşletme kavşağından Cumhuriyet Meydanı arası, Hikmet Işık Caddesi, Nalbantlarbaşı kavşağı trafiğe kapatıldı. Eski otel binası yakınındaki bir çok esnafın işyerlerini açmadığı görüldü. Eski otel binasının bulunduğu Eski Belediye Sokak girişi bu yıl da barikatlar ile kapatıldı.

ULUDERE'DE ÖLENLERİN YAKINLARI DA KATILDI

Anma programına, HDP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP'li ve HDP'li bazı milletvekilleri de katıldı.

Anma programı için kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre iller başta olmak üzere başka şehirlerden takviye polis ekipleri, kente geldi. Sivas ve başka illerden 2 bin 600 polisin görev yaptığı anma etkinlikleri süresince polis helikopteri tedbir amacıyla kent merkezi üzerinde uçuş yaptı.

Eski Madımak Oteli binasının bulunduğu sokak ile yürüyüşün yapıldığı güzergah, araç trafiğine kapatıldı. Güzergahtaki çöp konteynerleri ve park halindeki araçlar güvenlik amacıyla kaldırıldı. Bilim ve Kültür Merkezi'nde ve yürüyüş güzergahındaki bazı noktalarda dedektör köpekle arama yapıldı.

Anma programına, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2011 yılındaki olayda hayatını kaybedenlerden bazılarının aileleri ile Beşiktaş'ın taraftar grubu "Çarşı"nın bazı üyeleri de katıldı.

Programa katılan bazı kişilerin, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenler anısına baret taktığı ve "Soma" yazılı tişört giydiği görüldü.

TBMM'DE GÜNDEM SİVAS

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 21 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas'ta yaşanan uolayda; Türkiye'nin aydın sanatçıları, yurttaşları ve aydınlık yüzleri olan 35 vatandaşın katledildiğini söyledi. Olayda Madımak Oteli'nin 2 çalışanının da hayatın kaybettiğini anımsatan Hamzaçebi, "Bu insanlar Türkiye'nin aydınlık yüzleri olarak, sadece kimlikleri ve düşünceleri nedeniyle bir katliama tabi tutuldular. Sivas'taki bu olayda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Bu olayı aydınlatmak hükümetlerin bir görevidir ve bunu da bugünkü hükümete hatırlatıyorum. Bu katliamın gerçek sorumlularını ve planlayan kişileri açığa çıkartmak Hükümetin görevidir. Hala bu olay aydınlatılmayı beklemektedir. Yargıya intikal eden süreç tatmin edici sonuçlar yaratmamıştır" dedi.

Bir mahkemenin zaman aşımı nedeniyle verdiği kararın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Hayırlı olsun" şeklinde değerlendirildiğini öne süren Hamzaçebi, "Başbakan'ın bu değerlendirmesi, en az o insanların katledilmesi kadar acı bir olaydır. Bu olayı ve Başbakan'ın bu cümlesini kınıyorum" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 21 yıl önce Sivas'ta insanlığın kara sayfalarına yazılan katliamı kınadığını kaydetti.

"Madımak katliamında 33 Alevi yurttaşımız maalesef resmi ideolojinin kanlı kodlarına yeni bir parça eklenerek, sistemli ve planlı bir şekilde 2 Temmuz günü diri diri yakıldı, bunu da devlet görevlileri izledi" diyen Baluken, olayla ilgili yargılananların da zaman aşımı ile ödüllendirildiğini ifade etti. 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, olayın meydana geldiği 2 Temmuz 1993 tarihinde iktidarda DYP-SHP koalisyon hükümetinin olduğunu anımsatarak, "O gün orada yaşananlar iman, izan ve vicdan sahibi kimsenin kabul edemeyeceği olaylardır. Bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, 21 yıl önce meydana gelen olayın, toplumun birbirinden ayrıştırılmasının ne kadar büyük felaketlere yol açtığının görülmesi bakımından önemli bir dönüm noktası olduğunu bildirdi.

İnsanların inançları ve mezheplerine göre ayrıştırılmasının ülkeye, insanlığa büyük zarar verdiğini kaydeden Halaçoğlu, "Bu olaylar siyasetin dikkat etmesi gereken olaylardır. Bu olayların bir daha yaşanmaması için ülkeyi yönetenlerin dikkatli olmaları, toplumu birbirinden ayrıştırmamaları, inançları dolayısıyla insanları ayırt etmemeleri gerekir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48