banner39

Sivas'taki anma töreninde arbede çıktı

1993'te 37 kişinin ölmesiyle sonuçlanan katliamın 18. yılı dolayısıyla kentte gerçekleştirilecek anma etkinlerinde polisle etkinliğe katılanlar arasında arbede çıktı

Yurt Haberleri 02.07.2011, 14:00 02.07.2011, 14:04
Sivas'taki anma töreninde arbede çıktı

Sivas katliamının 18. yılı dolayısıyla kentte düzenlenecek anma etkinliklerine katılan göstericiler polis biber gazıyla müdahale etti. Sivas Emniyet Müdürlüğü, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin ölmesiyle sonuçlanan katliamın 18. yılı dolayısıyla kentte gerçekleştirilecek anma etkinleri öncesinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Kentin giriş-çıkışlarında oluşturulan arama noktalarında önceki günden itibaren gece ve sabah saatlerinde uygulama yapan polis ekipleri, anma etkinliklerine saatler kala tedbirlerini artırdı.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte şehrin girişlerinde uygulama yapan ekipler, özellikle anma etkinliklerine katılmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Diyarbakır ve Antalya başta olmak üzere başka şehirlerden kafileler halinde kente gelenlerin yolculuk yaptığı otobüs, midibüs ve minibüsleri durdurdu.

Araçlarda yolculuk yapanlardan şüpheli görülenlerin kimliklerini kontrol eden ve GBT sorgulamalarını yapan polis ekipleri, bu kişilerin yanlarında getirdikleri pankart, döviz ve benzeri malzemeleri de içerik yönünden inceledi.

Bazı kişilerin üst aramalarını da yapan ekipler, araçlarda da silah, bıçak ve benzeri malzemelerin olup olmadığını kontrol etti.

OTELE YÜRÜME ISRARI GERGİNLİK ÇIKARDI

Ellerinde olaylarda ölenlerin fotoğraflarıyla, çeşitli pankart ve döviz taşıyan grup üyeleri Ethembey Parkı yakınlarında bir araya geldi. Burada bir süre bekleyen grup üyeleri Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasının müze olması yönünde ve çeşitli sloganlar attı. Daha sonra Mevlana Caddesine doğru yürüyüşe geçmek isteyen grubun önüne, aralarındaki yaklaşık 20 kişi oturarak kortejin hareket etmesini engelledi.

"Bir pankart yüzünden kente yaklaşık 20 otobüsün girmesine izin verilmediğini" belirterek, bu gerekçeyle oturduklarını belirten bu kişilerle kortejdekiler görüştü. Kortej sorumluları bu durumla ilgili yetkililerle görüştüklerini anlatarak, oturanlardan eylemlerine son vermelerini istedi.

Yapılan görüşmeler sonucu kortej önünde oturan bu kişiler daha sonra eylemlerini bitirdi. Yürüyüşe geçen kortejdekiler güvenlik noktasında arandıktan sonra Mevlana Caddesine alınmaya başladı.
Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına yürümek isteyen kortej Mevlana Caddesi'ne doğru harekete geçti. Başka bir grubun da Bilim ve Kültür merkezi yakınlarında toplandığı görüldü. Madımak Otel'e doğru ilerlemek isteyen gruplara polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?