banner15

Şoförler Diyarbakır belediyesini bastı-VİDEO

Diyarbakır'da bir grup şoför büyükşehir belediye binasını bastı. Şoförlere karşılık veren güvenlik görevlilerinden bazıları yaralandı. Tarafları polis ayırdı

Şoförler Diyarbakır belediyesini bastı-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Silvan arasında yolcu taşımacılığı yapan şoförler büyükşehir belediye binasını bastı.

Güvenlik görevlilerini yaralayan şoförler  belediye binasına girmek isteyince belediye de çalışan personel ile aralarında arbede yaşandı.

Taraflar arasındaki taşlı sopalı kavgaya polis biber gazı tazyikli su ve plastik mermi kullanarak müdahale etti.

KIŞANAK SALDIRIYI KINADI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, yardımcısı Fırat Anlı ve BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve merkez ilçe belediye başkanları ile birlikte saldırıyı kınadı.

Belediye binası önünde konuşan Kışanak, saldırganların güvenlik görevlilerini yarlayarak içeriye girmek istediğini söyleyen Kışanak, halka iyi hizmet vermek için toplu taşımacılık hizmeti başlattıklarını anlattı.

Saldırının halka yapıldığını belirten Kışanak, şöyle dedi: "Kuruma yönelik bir saldırı değildir. Halkın iradesine yönelik bir saldırıdır. Toplu taşıma hizmeti almaya yönelik bir saldırıdır. Halkımızın ilçeden şehre gelip ilçede işlerini yapma imkanlarına ilişkin yapılan bir saldırıdır. Keyfiyetçi bir şekilde istedikleri fiyatları koyarak birazda mafyatik bir örgütlenme gibi toplu taşıma hizmetini esir almak isteyen bir grup var. Asla ve asla bunlara fırsat vermeyeceğiz. Biz seçim zamanında her kes biliyor ki yaptığımız bütün çalışmalarda halk bizden toplu taşıma hizmetinin kalitesinin arttırılmasını istiyor. Halk cbimizde para yok ucuz belediye otobüsüne horlanmadan, aşağılanmadan binmek, gidip kent içi dolaşımı yapmak istiyoruz diyor.

Oysa biliyoruz bu mafyatik ulaşım haklarını esir almaya çalışan bazı çeteler çok iyi biliyoruz ki engellileri araca almıyorlar, yaşlıları ücretsiz binecek diye almıyorlar. Kucağında çocuğu olan kadınları almıyorlar. Ve bunlar halkımıza zulüm ediyorlar. Biz bu zulme son vereceğiz. Bu kentte yaşayan kadınlar, çocuklar, gençler, engelliler yaşlılar toplu taşıma hizmetinden yaralanacaklar. Sonuna kadar kararlıyız, bu halka bu hizmeti sunacağız. Bu saldırı buna yönelik bir saldırıdır. Biz asla kabul etmiyoruz etmeyeceğiz."

KIŞANAK'TAN TEHDİTVARİ AÇIKLAMALAR

Belediyenin halkın iradesini temsil ettiğini ve bunun herkesin iyi bilmesini isteyen Kışanak, "Halkın iradesini temsil eden bir kuruma yönelik herhangi bir saldırı girişimi anında cevabını alacaktır. Bu kurum sahipsiz değildir. Bu kurumun sahibi halktır, kurumun çalışanlarıdır. Yöneticileridir. Bir bütün olarak hep beraber buradayız. Patimizle, eş başkanlarımızla, halkımızla, gençliğimizle hep beraber buradayız. Kim bu kuruma yönelik zerre kadar bir saldırı girişiminde bulunursa bunun karşılığını alacaktır. Cevapsız kalmayacaktır, herkes bunu aklının bir kenarına yazsın. Bu kentte mafyalaşmaya, zorbalığa, çeteleşmeye izin vermeyeceğiz. Bu kent demokratik kültürüyle dünyaya kendini tanıtmış bir kenttir. Bu kentte Kürt halkı, Kürt özgürlük hareketi bu mücadele halkın barış içerisinde herkesin birbirinin hakkına, hukukuna saygılı yaşasın diye mücadele ediyoruz. Kimliği de budur, zorbalık bu kimliğin içerisinde asla yer edinemez. Gereken cevabı alır.Kimse bu kuruma saldırı amacıyla yaklaşabileceğini aklının ucundan bile geçirmesin. Arkalarındaki güçleri biliyoruz. Kimlerin onları teşvik ettiğini, çeteleştirdiğini, sokağa saldığını çok iyi biliyoruz. Buna da papuç bırakmayacağız" dedi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48