banner39

Soğuk hava, balığın lezzetini artırdı

Deniz suyu sıcaklığının düşmesinin yağlanan balıkların lezzetini artırdığı belirtiliyor

Yurt Haberleri 18.12.2012, 15:27 18.12.2012, 15:27
Soğuk hava, balığın lezzetini artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Deniz suyu sıcaklığının düşmesi sonucu yağlanan hamsi, çinekop, lüfer ve tekir, balıkçı tezgahlarının gözdesi oldu.

İzmit Balık Pazarı'nda satış yapan Kemal Bineklioğlu, ocak ayında deniz suyu sıcaklıklığının düşmesi nedeniyle avlanan balıkların azalacağını belirterek, soğuk havanın balıkların yağ oranını artırdığını söyledi.

''Denizler soğuduğu zaman balıklar diplere iner, bu yüzden balıkların yakalanması zorlaşıyor'' diyen Bineklioğlu, avlanmadaki zorluklar ve düşüşün balıkların fiyatını artırdığını dile getirdi.
Bineklioğlu, Karadeniz'den hamside istedikleri verimi alamadıklarını ifade ederek, insanların çinekop ve mezgiti tercih ettiğini ama en yağlı ve en lezzetli döneminde olduğu için hamsinin en çok satılan balık olduğunu anlattı.

Bineklioğlu, ''kar yağmadan hamsi yenmez'' şeklindeki düşüncenin yanlış olduğunu vurgulayarak, hamsinin ekim ayının 15'inde avlanmaya başladığını, ocak ayının 15'inde lezzetinin doruğa ulaştığını kaydetti.

''Hamsinin fiyatı 5 lira ama vatandaş pahalı buluyor, kasası 50-60 liraya çıktı'' diyen Bineklioğlu, palamutun 8, çinekopun 18-20 liradan satıldığını bildirdi.

İnsanların bol balık tüketmesi gerektiğine dikkati çeken Bineklioğlu, hamsi ve istavritin en yağlı dönemde olduğunu, bu yüzden haftada en az 3 gün sofraya girmesi gerektiğini ifade etti.

''BALIK, PİYASALARIN EN UCUZ YİYECEĞİ''

Bineklioğlu, bir kilo çinekopun 4 kişiye yeteceğine işaret ederek, 20 lira maliyetle bir ailenin doyabileceğini bildirdi.

''Kişi başı 5 liraya gelir, 5 liraya da et yemeği olarak hiçbir sofradan kalkamazsınız'' diyen Bineklioğlu, ''Bir kilo hamsiyle 4 kişiyi rahat rahat doyurursunuz, 2,5 liraya gelir kişi başına. Evde mercimek çorbası yesen 2,5 liraya mal edemezsin. Onun için balık, piyasaların en ucuz yiyeceği çünkü balık yerken yanında ikinci bir ürüne gerek yok'' ifadelerini kullandı.

''Hamsi tavası'' olarak satılan teflon tavalarda yağsız balık pişirilebileceğini belirten Bineklioğlu, şunları kaydetti:

''Şu dönemde balığın yağı yüksek olduğu için teflon tavanın özelliğinden dolayı yapışma yapmaz. Balığı koyarken çok ıslak olmaması, tavanın iyi kızması ve çabuk çevrilmemesi lazım. Bir kilogram hamsi yarım saatte pişirilebilir ve lezzetinde yenir. Hiç yağ koymadan aynı ızgarada pişmiş gibi lezzetli ve güzeldir.''

Balık satıcısı Uğur Pehlivan ise satışlarda Kurban Bayramı'ndan sonra düşüş yaşandığını dile getirerek, fiyatların normal olmasına rağmen satışlarda düşüş gözlendiğini söyledi.

Hamsinin revaçta olduğuna dikkati çeken Pehlivan, ''Çinekop da arkasından geliyor. Beklediğimiz satışları sezon başında yaptık. Bu sene güzel palamutçuluk oldu. Halkımız güzel palamut yedi. Şuanda en lezzetli balık hamsidir, çinekoptur fiyatları da uygun, halkımızın yiyebileceği makul seviyelerde'' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü