Solotürk gösterisinde başörtüsü yasağı yoktu

İzmir'de bugün yapılan Solotürk gösterisine yoğun ilgi vardı. Bir ilkin yaşandığı gösteride başörtülü vatandaşlar da dahil olmak üzere toplumun her kesiminden insan vardı.

Yurt Haberleri 04.06.2011, 16:18 04.06.2011, 16:26
Solotürk gösterisinde başörtüsü yasağı yoktu

Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. kuruluş yıldönümünün İzmir'de düzenlenen kutlama törenlerine halkın her kesiminin davet edilmesi coşkuyla karşılandı.

Tören alanını dolduran binlerce İzmirli, Türkiye Hava Gösterisi 2011'i büyük bir heyecanla seyretti. Çiğli'deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki uçak gösterileri, aynı saatlerde SBS yapılması sebebiyle jet motorları yerine pervaneli uçaklarla başladı. Saat 12.30'dan ise jetlerin mükemmel ve tehlikeli gösterileriyle renklendi. Tören alanını dolduranlar, yakıcı güneşe rağmen gösteriyi adeta soluksuz takip etti. Başörtülü vatandaşlar da dahil olmak üzere toplumun her kesiminin törene alınması da seyirci sayısını bir hayli arttırdı.Törenden önce bilgi veren Gösteri Direktör Yardımcısı Kurmay Albay Aydemir Taşçı, hava gösterisi kültürünün Türkiye'de yaygın olmadığını, Avrupa'da ise yılda 20-30 defa yapıldığını belirtti. Bunun dünyadaki en iddialı hava gösterilerinden biri olduğunu vurgulayan Albay Taşçı, sekiz akrotim ve 12 solo uçuş yapılacağını, 59 uçağın da yerde sergileneceğini söyledi. Gösteriye ABD, Almanya, Avusturya, İngiltere, Fransa, Romanya, Polonya, Pakistan, Cezayir, Hırvatistan, Belçika, Ürdün, Slovakya ve Sırbistan'ın da aralarında bulunduğu 20 ülkeden 146 uçağın katıldığını belirten Albay Taşçı, 55 ülkenin Hava Kuvvetleri komutanlarını da seyrettiğini sözlerine ekledi. 3 bin 753 personelin faal görev aldığı gösterileri, iki günde 160 bin kişinin seyretmesini beklediklerini kaydeden Taşçı, vatandaşların uçakların önünde hatıra fotoğrafı çektirdiğini de söyledi.Akretide uygulanmayacağını gazetelerden okuduğunu belirten Ali Kuşcu isimli vatandaş ise bunun son derece sevindirdiğini söyledi. Eşi ve çocuklarıyla birlikte tören alanına geldiğini, güvenlik kapısında eşinin başörtülü olması sebebiyle zorluk çıkarılmadığını anlatan Kuşcu, "Zaten bu devirde hâlâ yasakçı uygulamalar yapılmasını doğru bulmuyorum. Herkes inancında hür olmalı. Kapılarını halka açan Türk Hava Kuvvetleri'ni tebrik ediyorum." dedi.


Dinî inançları gereği başını örttüğünü belirten Aysun Sakarya da gösteriyi ailesiyle birlikte seyrettiğini, başörtülü olması sebebiyle önce gelip gelmemekte kararsız kaldığını aktardı: "Çok güzel bir gösteri seyrettim. Bu zamanda anlamsız yasakları doğru bulmuyorum. Türk Hava Kuvvetleri'ne, böyles güzel ve uluslarası bir organizasyonda halkı kucakladığı için de ayrıca teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?