banner39

Solotürk'ten bir ilk; havada yakıt ikmali!

Sarıkamış şehitleri için uçan Solotürk, havada yakıt ikmali yaptıktan sonra gösteriye başlayarak akrobasi tarihinde bir ilke imza atmış oldu

Yurt Haberleri 09.01.2014, 16:21 09.01.2014, 16:21
Solotürk'ten bir ilk; havada yakıt ikmali!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hava Kuvvetleri Komutanlığının gösteri ekibi Solotürk, Sarıkamış Harekatı'nın 99'uncu yılı kapsamında şehitler için uçtu. Havada yakıt ikmali yaptıktan sonra gösteriye başlayan Solotürk akrobasi tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Tanker uçağı Kars üzerinde buluştuğu Solotürk'e yakıt ikmali yaptı. "Boom" adı verilen aparatla gerçekleştirilen ikmal öncesinde boom operatörü uçakta kendisi için ayrılan yere geçti. Kurulan telsiz irtibatının ardından Solotürk pilotu uçağının yakıt ikmal kapağını açarak tanker uçağına yaklaştı. Boom operatörü tarafından aparat bir kol yardımıyla Solotürk'ün açılan yakıt ikmal kapağına yerleştirilmesinin ardından nakil gerçekleştirildi. Çok kısa sürede gerçekleşen ikmalin sonrası boomun çıkarılmasının ardından Solotürk gösteri yapacağı alana doğru uçtu. Yakıt ikmali sırasında uçaklar sabit kalırken kontorolleri de pilotlar tarafından tamamen manuel olarak yapılıyor.

Havadaki yakıt ikmalinin ardından Sarıkamış'taki gösteri alanına ulaşan Solotürk, gösterisine tonolu tırmanışla başladı.

Başarıyla tamamlandığı gösterinin ardından yeniden yaptığı yakıt ikmali sonrası Ankara'daki 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığına inen Solotürk, yer ekibince karşılandı.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?