Solun kalesi Hopa'da kazanan Ak Parti oldu

Karadeniz’in en ‘sağ’ köşesinde yer alıp, ‘sol’ tabiatlı seçmeniyle bilinen Türkiye’nin sınır ilçesi Hopa’da Ak Parti'nin kazanması 'sürpriz' olarak değerlendirildi

Solun kalesi Hopa'da kazanan Ak Parti oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Artvin merkezde resmi olmayan seçimlere göre Ak Parti kazandı. Artvin'in ilçelerinden ve sol seçmenin çoğunlukta olduğu Hopa'da da AK Partili Cihan 23 oy farkla seçimi kazandı. İnşaat mühendisi Nedim Cihan 1946 yılında Hopa’da doğdu. Üniversite tahsili için İstanbul’a gitti. Çalışma hayatı, evlilik derken yıllarca memleketinden uzakta yaşadı.

Aljeera Turk'ten Can Hasasu'nun haberine göre İstanbul Hopalılar Derneği kurucularından olan Cihan, 2004 yılından beri AK Parti saflarında siyaset yapıyor.

Bütün hazırlıklarını ‘kazanmak’ için yapmıştı, ama yine de kazanması sürpriz oldu. İlçede çoğunlukta olmalarına karşın, sol oylar Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında bölününce Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı beklenmedik bir şekilde ipi göğüslemiş oldu. Henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre 4 Bin 545 oy alan Cihan, en yakın takipçisi CHPli Turan Kasımoğlu’nu yalnızca 23 oyla geçti. Karadeniz’in en ‘sağ’ köşesinde yer alıp, ‘sol’ tabiatlı seçmeniyle bilinen Türkiye’nin sınır ilçesi Hopa’nın, mazbatasını bekleyen yeni belediye başkanı neler yapacağını Al Jazeera Türk’e anlattı.

"HOPA KAZANDI"

Doğup büyüdüğü topraklarda belediye başkanlığına seçilmek AK Partili Nedim Cihan için çok farklı bir duygu. Siyasi rakipleri de olsalar, sol partilerin adayları ve destekçileri aslında onun çocukluk arkadaşları, komşuları ve hemşehirlileri:

“Tüm Hopa halkına hayırlı olsun diyorum. Bu seçimi kazandıktan sonra artık tüm Hopa’nın belediye başkanı olacağım. Rozetimiz tabii ki Ak Parti, ama Hopa belediye başkanı seçildiğimiz için onu bir kenara bırakıp halkımızın hizmetinde olacağız. Yani aslında Hopa kazandı. Seçim kampanyası boyunca da hep birlik, berabelik mesajları vermiştim. Bize destek veren, vermeyen herkesle kucaklaşaağız.”

DAHA ZENGİN BİR HOPA

Gelecek nesillere daha güzel bir Hopa bırakmak için çalışacaklarını söyleyen Cihan, ilçenin yaşam standartlarını yükseltecek projelere öncelik tanıyacaklarını söylüyor:

"Hükumetimiz ve bakanlarımız ile ilçemize yapılacak yatırımlar ile ilgili olarak görüştüm. Projelerimizi buna göre hazırladık. Gürcistan ile sınır komşusu olan ilçemizde ticaretin ve turizmin gelişmesi, ilçe halkına daha fazla katkı sağlaması için çalışmalarımız olacak. Sahil projesi ile kentin sahil şeridini yerli ve yabancı turistler açısından çekici bir alan haline getireceğiz. Sınır ilçesiyiz. Ticaret erbabının daha rahat çalışması için bazı çalışmalarımız olacak. Sınır kapısında iyileştirmeler yapacağız, tır parkını büyüterek kuyrukların azalmasını sağlayacağız. İlçemize bir organize sanayi bölgesi de yapmayı planlıyoruz. Ziraat mühendislerimizle köylüleri eğitip, daha verimli bir şekilde çay tarımı yapmalarını sağlayacağız.”

AK Partili Nedim Cihan, eğer son itirazlarda farklı bir durum çıkmaz ise yakında görevinin başında olacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 12:00
banner53
YORUM EKLE

banner39