banner39

Soma'da 9 maden işçisine dava açıldı

Soma'daki kazadan sağ kurtulan 9 madenci hakkında faciadan sonra yaptıkları eylemde 'mazla zarar vermek' ve 'gösteri kanununa muhalefet'ten dava açıldı

Yurt Haberleri 02.06.2015, 08:34 02.06.2015, 08:34
Soma'da 9 maden işçisine dava açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki, 301 madencinin can verdiği faciadan sağ kurtulan 9 madenci hakkında 'mala kasten zarar vermek' ve '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan toplam 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Soma'da, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazasında 301 işçinin hayatını kaybetmesinden 4 gün sonra cenazelerini alamadıklarını ileri sürüp, Beşyol Kavşağı'nda yolu kapatıp, eylem yaptıkları ve bu sırada geçmekte olan bir süt firmasına ait 10 U 8572 plakalı panelvan minibüse hasar verip, şoförünü Cihan Ölmez'i darp ettikleri ileri sürülen maden işçileri E.A., O.E., T.C., E.M., S.K., C.B., H.G., S.Y., A.M. ve N.A. hakkında Soma 2. Asliye Ceza mahkemesinde dava açıldı.

TCK'nın 151'inci maddesini içeren 'Kasten zarar vermek' ve '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 28/1 maddesine muhalefet etmek suçlarından açılan davada madencilerin 6'şar yıla kadar hapisleri istendi.

İddianamede, Soma faciasının yaşandığı tarih, 13 Mayıs 2014 olmasına rağmen, madencilerin cenazelerini alamadıkları gerekçesiyle yaptıkları eylemin tarihinin 17 Haziran 2014 olarak yer alması dikkati çekti. İddianamede, Beşyol Kavşağını trafiğe kapatan şüphelilerin Gaziosmanpaşa Caddesi'nden, Kırkağaç yönüne giden müştekinin sevk ve idaresindeki panelvan minibüsün geçişini engelleyip, geri döneceği esnada ise tepki gösterdikleri belirtildi.

Şüphelilerden E.A. ile O.E.'nin müştekinin aracına zarar verdiklerine iddianemede yer verildi. E.A.'nın minibüsün şoförüne vurarak, hafif şekilde darp ettiği de vurgulandı. Olay yerinden alınan güvenlik kamera görüntülerinden 9 şüphelinin yürüyüş yapan grubu yönlendirdiklerinin tespit edildiğini ancak ifadelerinde bunu kabul etmediklerini söyledikleri de kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?