Soma'da bilirkişi 633 gün sonra ocağa iniyor

Soma'da mahkeme kararı üzerine bilirkişi heyeti bugün facianın yaşandığı maden ocağına inecek...

Yurt Haberleri 05.02.2016, 13:38 05.02.2016, 13:38
Soma'da bilirkişi 633 gün sonra ocağa iniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

301 madencinin hayatını kaybettiği facia sonrası ilk kez bir buçuk yıl sonra bilirkişi heyeti Eynez Ocağı’nda olay yerine iniyor. Faciayla ilgili görülen davada alınan ara karar gereği Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen maden ocağına belirlenen yeni bilirkişi heyeti bugün giriyor. Heyet ile birlikte ocağa girmesi beklenen sanıklardan Yasin Kurnaz'ın ise, geç kaldığı gerekçesi ile ocağın olduğu bölgeye gelmediği öğrenildi.

Faciadan bu yana girilemeyen bölgelerle, yangının başladığı yerde inceleme yapılacak keşifte hem sanık hem de mağdur avukatları da katılma talebinde bulundu.

Heyetle birlikte her iki taraftan da beşer kişinin ocağa girmesine karar verilirken sanık avukatları 25 Aralık’ta davanın 34’üncü oturumunda tahliye edilen vardiya amiri Yasin Kurnaz’ın da keşfe katılması talebiyle bir kişiden feragat edeceklerini talep etti.

Bu talep kabul edildi. Soma İşletmeleri’nde verilen eğitimden sonra keşif için ocağa girildi.

“PIRIL PIRIL TEMİZLENMİŞTİR”

Facia sonrası yapılan bilirkişi incelemesi sanık avukatları tarafından yeterli bulunmamıştı. Bugüne kadar 4 kez inceleme için girilen ocaktaki bu keşfi diğerlerinden ayıran yanı yangının başladığı yer olduğu tahmin edilen U3 panosuna ilk kez girilecek olması olarak belirtiliyor. Sağ kurtulan işçilerin ifadelerine göre, olayın başladığı U3 panosunda çok sayıda işçi bulunuyordu ve tamamına yakını hayatını kaybetti.

Mağdur avukatlarından Denizer Şanlı keşif kararından sonra yaptıkları açıklamalarda “İlk rapor eksiklikleri olmakla birlikte önemli noktaları tespit eden ve gerçeğe ulaşmaya çalışan bir rapordur. Yangın sürdüğü için o zaman yapılamazdı.

Mart 2015’te MİGEM gittiği zaman bile yangın devam ediyordu. Keşfin bu olayın meydana gelişiyle ilgili ve ihmallere ilişkin yeni bir bilgi ve katkı sağlamayacağını düşünüyoruz. Bir buçuk yıldır madeni elinde tutan şirketin madendeki tüm koşulları lehine olarak çevirdiğinde de kuşkumuz yok. Gittiğimizde muhtemelen pırıl pırıl bir madenle karşılaşacağız.

Öte yandan bu keşif risklerle dolu. Çünkü madenin güvenliğini ve keşif koşullarını 301 işçinin ölümüne neden olan şirket sağlıyor. 301 ölüme neden olan şirketin güvenliğini sağladığı bir keşfin riskli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle biz kendi teşkilatımızı kendimiz sağlayacağız” diye konuşmuştu.

Facianın yaşandığı noktaya inecek bilirkişi heyetine, uzmanlar bilgi verdi.

Bu arada, bilirkişi heyeti ile birlikte ocağa girecekler arasında adı yer alan Yasin Kurnaz'ın ocağa girmediği öğrenildi. Dosyanın sanıkları arasında olan Kurnaz, geçtiğimiz aylarda tahliye edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?