banner39

Soma'da ilk duruşma pazartesi

Soma'da 301 madencinin can verdiği 45 sanıklı davanın ilk duruşması pazartesi başlayacak

Yurt Haberleri 11.04.2015, 12:41 11.04.2015, 12:41
Soma'da ilk duruşma pazartesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından 8'i tutuklu 45 sanıklı davanın ilk duruşması pazartesi günü yapılacak. Duruşma salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi'ndeki yargılamada, sanıklardan 8'i 'muhtemel kastla ölüme sebebiyet vermek', geriye kalan 37 sanık ise, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olma' suçlarından hakim karşısına çıkacak. Yargılamayla ilgili, avukatlardan, maden işçilerine, sendika temsilcilerine kadar hemen her kesim, tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmemesini eleştirdi, adil bir yargılama beklentilerini dile getirdi.

Soma'da geçen 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında, 301 işçi hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Faciadan yaklaşık 6 ay sonra Soma Cumhuriyet Savcılığı 3 Kasım'da fezlekeyi hazırlayıp, ağır ceza mahkemesi bulunan en yakın yer olarak, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı da fezlekeyi inceleyip, hazırladığı iddianameyi 19 Kasım'da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

İDDİANAMEDE EKSİKLİKLER TAMAMLANDI

İddianameyi inceleyen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Kasım'da, 4 eksiklikten iddianameyi iade etti. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamenin iadesine itiraz etti. İddianame bu defa Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Manisa Ağır Ceza Mahkemesi ise eksikleri iki maddeye indirdi. Bunun üzerine geçen aralık ayında Soma Savcılığı'na dönen dosyadaki eksiklerin giderilmesi için yeniden çalışma yapıldı ve yeniden Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Facianın yıldönümüne iki ay kala, 2 Mart 2015 tarihinde, iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede, tutuklu 8 kişi için, 'olası kastla öldürme' suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuksuz 37 sanık için de, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi. Ancak bu sanıklardan 25'inin cezalarının, kusur durumundan dolayı üçte bir oranında artırılması talep edildi.

CEZAEVİNDEN İFADE VERECEKLER

İddianame ve mahkeme incelemelerinin tamamlanmasının ardından Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin belirlediği duruşma günü olan 13 Nisan'da, sanıklar ilk kez hakim karşısına çıkacak. İlk duruşmaların kesintisiz bir hafta süreceği belirtilirken, sanıklardan tutuklu olanlar; Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, mahkemenin kararıyla, SEGBİS (Ses ve görüntü bilişim sistemi) ile ifadelerini, halen tutuklu bulundukları Aliağa Şakran Cezaevi'nde verecek. Diğer 37 sanığa ise, Akhisar'daki davanın duruşmasına katılmaları için davetiye çıkartıldı. Akhisar'daki yargılama öncesinde, mağdur işçiler, aileler, facianın tanıklarının yanı sıra çok sayıda izleyicinin de geleceğini göz önünde bulunduran polis, geniş güvenlik önlemleri aldı.

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?