banner39

Soma'da sessiz yürüyüş

Soma'da maden işçileri, Eynez bölgesindeki faciada yaşımını yitiren 301 işçiyi anmak için yürüdü.

Yurt Haberleri 02.06.2014, 21:51 02.06.2014, 21:51
Soma'da sessiz yürüyüş

Soma Beşyol Kavşağı'nda bulunan Madenci Anıtı çevresinde toplanan yaklaşık 500 işçi, Hükümet Konağı'ndaki Cengiz Topel Meydanı'na kadar yürüdü.

Hayatını kaybeden işçileri temsilen 301 işçinin sarı baretlerle katıldığı yürüyüşte işçiler, Türk bayrağı ve ölenlerin ismi yazılı pankart taşıdı. Sessizce yürüyen işçiler, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı okundu. Ölen işçilerin ismini okuyan işçiler, anıt önüne baret ve karanfil bırakıldı.

KAYMAKAM ATÇI'DAN İŞÇİLERE DESTEK

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, alanda toplanan işçiler ile dua etti. Atçı, yaptığı konuşmada, Soma'ya yakışan bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirterek, ''Saygı duruşunda bulunduk. Onları teker teker yad ettik ve dua okuduk'' dedi.

Bugün bir çok işçi ile birebir görüştüğünü kaydeden Atçı, Soma Kömürleri AŞ'ye ait 3 ocağın da kapalı olduğunu, bunlardan birinin de kazanın meydana geldiği ocak olduğunu hatırlattı.

Diğer 2 ocağın ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği müfettişlerince faaliyetlerinin durdurulduğunu ifade eden Atçı, şunları söyledi:

"Burada müfettişlerin bulduğu eksiklikler giderildikten sonra yeniden üretime başlanacak. Atabacası'nda uzun süre kapalı kaldığı için düzeltme çalışması uzun sürecek ama Işıklar'da, yaptığım görüşme neticesinde birkaç gün içerisinde eksiklikler tamamlanacak ve üretime geçilecek. Sizleri bu eksiklerin giderilmesi için çalışmaya çağırıyorum. Sıkıntılı bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Sizler gitmeseniz de maaşlarınızı alacaksınız ancak orada bu çalışmanın yapılması gerekiyor. Sizler benden daha iyi biliyorsunuz, ocaklarda uzun süre faaliyet gösterilmezse o ocaklara bir daha girme imkanı olmuyor. O nedenle tahribata izin vermeden ocağın varlığını sürdürmesini sağlamak adına müfettişlerin bulduğu eksiklerin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Bu anlamda da sizlerin gidip kendi iş güvenliğinize, kendi ocağınıza destek vermeniz gerekiyor. Zaten bunu da yapıyorsunuz. Gitmek zorunda değilsiniz ama bu dayanışmayı göstereceğinize, bu ocakların iyi bir çalışma ortamına kavuşup, müfettişlerimizin gözetiminde devam etmesini arzu ediyoruz. Çünkü madencilik sektörü Soma'da biterse, Soma çok büyük zararlar görecek. Bu iş madem ki devam edecek, iyi bir şekilde devam edecek.''

Konuşmanın ardından dua okuyan işçiler, olaysız dağıldı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?