banner39

Soma'daki maden faciası iki gün önceden belirmiş

Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmada incelenen kamera görüntülerde aynı ocakta iki gün önce bazı işçilerin baygınlık geçirdiği, bazılarının da halsiz oldukları gözlendi

Yurt Haberleri 26.06.2014, 09:36 26.06.2014, 10:53
Soma'daki maden faciası iki gün önceden belirmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının kamera görüntüleriyle ilgili kriminal rapor, soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı.

Kaza öncesi ve kaza sırasında kameralar tarafından kaydedilen görüntüler incelendikten sonra hazırlanan kriminal raporda, faciadan 2 gün önce bazı işçilerin maden ocağında baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı vurgulandı.

Haberturk'ün haberine göre görüntülerin, kazadan sağ kurtulan işçilerin “Son dönemlerde yükselen karbonmonoksit gazından dolayı baygınlık geçiriyorduk” yönündeki ifadelerini doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.

Kriminal raporun, facianın göz göre göre geldiğini belgelediğini belirten Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, facianın raporuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Rapor savcılığa yeni ulaştı. Raporda, kazadan 2 gün önce bazı işçilerin baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı belirtiliyor. Bu da maden ocağında karbonmonoksit gazının en üst seviyeye ulaştığını gösteriyor. Ocak, tehlike sinyali vermiş. Ancak buna rağmen yetkililer hiçbir şey yapmamış.

Bu arada kazanın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı’na yangın nedeniyle inemeyen bilirkişi heyetinin, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturmayı yürüten savcılarla toplantı yaptıkları öğrenildi. Toplantıda yangın tam söndürülmeden madene inilmemesi kararı alındığı bildirildi.

ÖLDÜREN SIFIRLAMA

Diğer taraftan faciasının meydana geldiği madende, işlerin durmaması için karbonmonoksit seviyesini gösteren sensörlerin defalarca sinyal vermesine rağmen ‘yanlış’ diye sıfırlandığı (resetleme) ortaya çıktı. Savcılık soruşturmasında ifade veren cihaz bakım görevlileri ise facia günü sensörlerin çalışmadığını açıkladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?