Şu ana kadar itiraz edilen seçim bölgeleri

Yerel seçim sonrası bazı il ve ilçelerde siyasi partilerin oyların yeniden sayılması için seçim kurullarına yaptığı itirazlar devam ediyor.

Şu ana kadar itiraz edilen seçim bölgeleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yerel seçimlerde şu ana kadar sonuçların en çok merakla beklendiği yer Ankara oldu. Ankara'da CHP adayının itirazları henüz sonuçlanmadı. CHP itiraz sonucunda seçimi kazana bileceğini inanıyor. Ak Parti ile CHP adayı arasındaki fark 30 bin...

İzmit ve Gölcük ilçelerinde, resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlıklarını kaybeden CHP, sayımın tekrarlanması için sonuçlara itiraz etti.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Gölcük ve İzmit'te seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini söyledi.

Tespit ettikleri usulsüzlükler nedeniyle İlçe Seçim Kuruluna başvurduklarını vurgulayan Kuşkan, "Gölcük'te tutanaklarla ilgili ciddi sıkıntılar var. Tutanaklara oylar kaydedilirken, CHP'nin oylarının başka partiye yazıldığını belirledik. Ayrıca İzmit'te seçmen listelerinde büyük sorunlar var. Seçime şaibe karışmış. Bu sebeplerden dolayı İzmit ve Gölcük'te seçimin iptalini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Sayımlar yeniden yapıldı

Bu arada Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde itiraz üzerine yapılan sayım sonucunda AK Parti adayı Kamil Ceylan'ın 17 oyla seçimi kazandığı bildirildi.

Yerel seçimlerin ardından yapılan oy tasnifi sonucu CHP adayı Salih Erbay'ın 4 oy farkla seçimi önde tamamlaması üzerine AK Parti, İlçe Seçim Kurulu'na itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu'nun itirazı kabul etmesi ve sayıma yeniden sayıma başlaması üzerine adliye binası önünde çok sayıda CHP taraftarı toplandı. Polis ekipleri de geniş güvenlik önlemi aldı.

Polis ekiplerinin uyarılarına rağmen dağılmayan partililere seslenen CHP adayı Salih Erbay, İlçe Seçim Kurulu ve polis memurlarının zor durumda kalmaması için partililerden dağılmasını istedi.

Erbay, hukuki sürecin devam ettiğini, gerekirse kendilerinin de İl Seçim Kurulu'na somut belge ve ifade tutanaklarıyla müracaat edeceklerini söyledi.

Yeniden yapılan sayımın tamamlanmasının ardından AK Parti ilçe binasında açıklama yapan Köyceğiz İlçe Başkanı Mustafa Özkaya, teşkilat olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti.

Adana

AK Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Murat Ayhan Benlice, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova, Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Pozantı, Karaisalı ve Yumurtalık ilçelerinde oyların tamamının tekrar sayılması için itiraz ettiklerini bildirdi.

Söz konusu ilçelerde sandıkların tamamı için itirazda bulunduklarını belirten Benlice, şunları kaydetti:
"Seçim günü yapılan usulsüzlüklerle ilgili bizim orada müşahit olarak bulunan arkadaşlarımız dilekçelerini verdi. Ama sandık başkanları ne hikmetse bu itiraz dilekçelerini almamakta ısrar etti. Biz bunları elimizde olan mevcutlarla seçim kurullarına itiraz dilekçelerimize ek olarak sunduk. Seyhan ilçesinde toplamda bin 692 sandık var, 700 civarında itiraz dilekçemiz alındı ve bu 700 sandığa da itiraz ettik. Ancak diğer kalan sandıklarda da alınsaydı tamamına itiraz edilecekti. Bununla beraber dilekçelerin alınmaması ve alınan dilekçelerdeki usulsüzlükler tam kanunsuzluk haline girmektedir. Bugün ilçe seçim kurullarında toplantı var. Merkez ilçelerde seçim kurulları toplantı yaparak oyların yeniden sayılması konusunda karar verecek."

İzmit

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde de resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını kazanan AK Parti, 400 oyun başka partiye yazıldığı iddiasıyla sayımın tekrarlanması için sonuçlara itiraz etti.

AK Parti İlçe Başkanı Ali Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 bin 487, 2 bin 415 ve 2 bin 337 numaralı sandıklarda, partisinin oyunun başka partiye yazıldığını öne sürdü. Partisinin seçim işleri görevlilerinin aldığı tutanakların ilçe seçim kurulunun verileriyle karşılaştırıldığını aktaran Korkmaz, sayımda yanlışlık yapıldığını tespit ettiklerini savundu.

Korkmaz, yaklaşık 400 oyun başka partiye yazıldığını ileri sürerek, "İtirazımız, şu anda değerlendiriliyor. MHP ve CHP'nin de bazı ilçelerle ilgili itirazları olmuş. Bunlar herhangi bir belgeye dayanmadan, sadece seçimi itibarsızlaştırmak amaçlı başvurudur. İzmit'te sonuç değişmeyecektir. İzmit Belediye Başkanlığında şu anda 7 binin üzerinde farkımız var. İzmit'te güzel başarı elde edildi. Bütün teşkilatımızla yoğun çalışma sergiledik ve başarıyı elde ettik. Başbakanımıza İzmit'ten güzel bir hediye verdik çünkü bizim ve partimiz için önemli bir yerdi" şeklinde konuştu.

Mersin

BDP İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yerel seçimlerde Akdeniz Belediye Başkanlığını BDP'nin 316 oy farkla kazandığının Akdeniz İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca açıklandığı ifade edildi.

Basında yer alan haberler üzerine il başkanlığında bilgi işlem merkezi tarafından yeniden inceleme yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Partimizin her sandık başında görevlendirdiği müşahitlerden temin ettiği resmi tutanaklar ile seçim kurulu birleştirme tutanakları ayrıntılı olarak karşılaştırılmıştır. Buna göre Akdeniz Belediye Başkanlığını seçim kurulundan yapılan açıklamadan daha fazla oy farkı ile kazanmış bulunmaktayız. Sandık başında başvurulan türlü hilelerle geçersiz sayılan oyların yeniden sayımına yönelik yaptığımız itirazın kabulü halinde oy farkının daha da artacağından şüphemiz yoktur."

Ardahan

Ardahan'da, resmi olmayan sonuçlara göre 55 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden CHP'nin, Merkez İlçe Seçim Kurulu'na başvurusu üzerine 25 sandıktaki geçersiz oylar yeniden sayıldı. Sayım sonunda AK Parti'ye 20, CHP'ye ise 3 oy daha çıktığı bildirildi.

Mahmudiye

Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde de resmi olmayan sonuçlara göre 7 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden AK Parti adayı Ayşe Güney'in itirazı üzerine yeniden sayılan oylarla CHP'nin adayı İshak Gündoğan'ın bir oy farkla belediye başkanlığına seçildiği ilan edildi.

Sayım sonucunda Gündoğan'ın bin 508, Güney'in ise bin 507 oy aldığı tespit edildi.

Gündoğan'ın bir oy farkla belediye başkanlığına seçildiği kaydedildi.

Avanos

Nevşehir'in Avanos ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre, belediye başkanlığı seçimlerini 7 oy ile kaybeden AK Parti tarafından İlçe Seçim Kurulu'nun ardından İl Seçim Kuruluna da sonuçlarla ilgili itirazda bulunuldu.  
Yerel seçimlerinde Avanos ilçesinde AK Parti adayı Mustafa Körükcü 3 bin 391, CHP adayı İsmet İnce ise 3 bin 396 oy almıştı.

Bu sonucun ardından AK Parti tarafından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına oyların yeniden sayılması yönünde itirazda bulunuldu. Oyların yeniden sayılmasın kararının ardından CHP adayı İsmet İnce'nin oyu 3 bin 398'e yükselirken, AK Parti Adayı Mustafa Körükcü'nün aldığı oy ise 3 bin 391 olarak açıklanmıştı.

İlçe Seçim Kurulundan çıkan bu sonucun ardından AK Parti  tarafından bu kez İl Seçim Kuruluna başvurularak ilçedeki 34 sandığın yeniden sayılması istendi.

Manyas

Balıkesir Manyas'ta da AK Parti İlçe Başkanlığının itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulunca yapılan yeniden sayım sonucunda CHP adayı Tancan Barçın, belediye başkanlığını 20 oy farkla kazandı.

İlçe Seçim Kurulu, AK Parti İlçe Başkanlığının itirazını kabul ederek, talep üzerine geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

Sayım sonucu, CHP adayı Barçın'ın 20 oy farkla belediye başkanlığını kazandığı açıklandı.

Yeni dağılıma göre, CHP adayı 5 bin 940 oy, AK Parti adayı 5 bin 920 oy ve MHP adayı ise 2 bin 821 oy aldı.

Ceylanpınar

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, BDP'nin belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların yeniden sayılması için İlçe seçim Kurulu'na yaptığı itiraz reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 07:24
banner53
YORUM EKLE

banner39