banner15

Sur ilçesinde geniş kapsamlı operasyon

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yeniden kazılan hendekler ve kurulan barikatların kaldırılması için geniş çaplı operasyonlar başlatıldı

Sur ilçesinde geniş kapsamlı operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin cadde ve sokaklara kazdığı hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmaya giden polis ekiplerine teröistlerin ateş açılması üzerine çatışma çıktı. Mahalle aralarında güvenlik güçleriyle örgüt mensupları arasında çatışmalar devam ederken, helikopterler uçuş yaptı.

Daha önce sokağa çıkma yasaklarının getirildiği merkez Sur İlçesi'nin bir çok mahallesinde PKK mensupları güvenlik güçlerinin girişlerini engellemek için hendekler kazıp, barikatlar kurdu. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri kazılan hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmak için mahallelere zırhlı araçlar ve kepçelerle operasyon düzenledi. Özel harekat polisleri ile helikopterin de havadan destek verdiği operasyonda, PKK'lılar polis ekiplerine ateş açtı. Açılan ateşlere polisinde karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmaların sürdüğü Hasırlı, Fatih Paşa, Cemal Yılmaz mahallelerinden sık sık silah ve patlama sesleri duyuldu.

Roketatarların da kullanıldığı çatışmalar nedeniyle bölgede bulunan esnaf kepenk kapatırken, halk evlerine çekildi. Mahallelerin girişlerinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri, "Burada beklemeyin, tehlikelidir" diye uyarı anonsları yaptı. Çatışmaların sürdüğü mahallelerde oturan bazı vatandaşların evlerin terk ederek, kentteki yakınlarının yanına gittikleri görüldü.

DBP ÇAĞRI YAPTI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il başkanlığı, çatışmaların sürdüğü Sur İlçesi ile ilgili bir çağrı yaparak halkı ilçenin Balıkçılarbaşı Semti'nde toplanmalarını istedi. Açıklamada, güvenlik güçlerinin PKK'ya yönelik operasyonları için, "Sivillere saldırı hazırlığı" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35