banner39

Ş.Urfa Cezaevi'nde ikinci yangın!

13 mahkumun öldüğü Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde ikinci bir yangın çıktı. Cezaevinde çıkan ikinci yangında, 14 kişi hastanelere kaldırıldı.

Yurt Haberleri 18.06.2012, 18:14 19.06.2012, 00:50
Ş.Urfa Cezaevi'nde ikinci yangın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

13 mahkumun Cumartesi gecesi öldüğü Şanlıurfa E Tipi Kapalı cezaevinde yine yangın çıktı. Yangının çocuk bölümünde kalanlar tarafından yatakların ateşe verilerek çıkarıldığı belirtiliyor.

Bu kez çocuk koğuşunda çıkan yangın nedeniyle 14 kişi hastaneye kaldırıldı.

Olay yerine çok sayısa itfaiye ve ambulans sevk edildi. Çıkan ikinci yangının dumanları cezaevinin dışından rahatlıkla görünüyor. Çıkan yangın dumanından mahkumların da etkilendiği belirtildi.

Cezaevine çok sayıda itfaiye ve ambulans aracı geldi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet ekipleri ise cezaevinin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yangını duyan mahkum yakınları cezaevine gelmeye başladı. Mahkum yakınları polisin kurduğu barikatları aşarak cezaevindeki yakınlarıyla görüşmek istiyor. Ancak polisler insanları cezaevine yaklaştırmıyor. Güvenlik güçlerinin sayısı her geçen dakika artıyor.

Yangın sonucu çıkan dumanın koyu renkli olduğu görülürken, yangının cezaevinin birden fazla yerinde olabileceği, mahkumların büyük bir kısmının eylem yapmış olabilecekleri iddia edildi. Çıkan yangın dumanından mahkumların da etkilendiği ileri sürüldü.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, çocuk koğuşunda yatakların ateşe verildiğini yangının bu nedenle çıktığını söyledi.

14 KİŞİ HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan ikinci yangına ilişkin, ''14 kişiyi hastaneye sevk ettik, 1 kişi yoğun bakımda onun dışında hepsinin sağlık durumları çok iyi, takiplerini yapıyoruz'' dedi.

Güvenç, gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 18.00 sıralarında çocukların bulunduğu koğuşlarda yangın çıkarıldığını söyledi.

''Yangının nedeni, kim çıkarttı, kaza mı? bunlar araştırma konusu'' diyen Güvenç,dolayısıyla çıkan yangında diğer koğuşların da dumandan etkilendiğini bildirdi. Bu sırada bir kısım mahkumu da dışarı almak zorunda kaldıklarını aktaran Güvenç, şöyle devam etti:

''60-70 civarındaki mahkumu cezaevinin bahçesine aldık. Ama şu an itibarıyla bütün herkese duyuruyorum, mahkum yakınlarına bildiriyorum, mahkumları tekrar içeri aldık. İçeride her şey kontrol altında. Mahkumların sağlıkları yerinde, endişe edilecek bir durum yok. Yarından itibaren tekrar telefon ve açık görüşme imkanı sağlayacağız.''

Vali Güvenç, çıkan olaylarda ölü veya yaralı olup olmadığı yönündeki soruya, ''14 kişiyi hastaneye sevk ettik, 1 kişi yoğun bakımda, onun dışında hepsinin sağlık durumları çok iyi, takiplerini yapıyoruz'' diye cevapladı.

Güvenç, ayrıca yaralananların büyükler olduğunu bildiğini kaydetti.

Vali Celalettin Güvenç, cezaevinde ''İsyan çıkıp çıkmadığına ilişkin'' bir soruyu da ''Bu bir isyan değil, 60-70 mahkumu, dumandan etkilenen, koğuşlardan dışarı alınırken onların kordona alınması, bahçenin ilgili bölümüne sevkiyle ilgili anonslar duydunuz. Onun dışında bir şey yok'' şeklinde yanıtladı.

TABURCU EDİLDİLER

Güvenç daha sonra yaptığı açıklamada  yangının ardından hastaneye kaldırılanlardan 14 kişinin gece geç saatlerde taburcu edildiğini bildirdi.

Güvenç, gazetecilere yaptığı açıklamada, cezaevinde son durumun sakin olduğunu ve kontrol altına alındığını belirtti. Olayda yaralanan ve dumandan etkilenen polis, asker, infaz koruma memuru, mahkum ve tutuklu sayısının toplam 42 olduğunu bildiren Güvenç, ''14 kişi taburcu edildi'' dedi.

POLİSTEN MAHKUMLARINA TAZYİKLİ SU MÜDAHALESİ

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki ikinci yangın, mahkum yakınlarını çileden çıkardı.

Bu arada polis, cezaevi önüne toplanan mahkum yakınlarını tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştı. Sıkılan sudan çekim yapan kameralar da nasibini aldı. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)'ndan sıkılan su, kameraları da etkiledi.

GAZİANTEP H TİPİ CEZAEVİ'NDE YANGIN

Bu arada Gaziantep'te cezaevindeki bir tutuklunun yatağını koğuşun bahçesinde yaktığı, arkadaşlarının müdahalesiyle küçük çaplı yangının söndürüldüğü bildirildi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın,  dumandan etkilenen 5 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

ADANA'DA CEZAEVLERİNDE YANGIN

Adana E Tipi Cezaevi ile Ceyhan Cezaevi'nde, çocuk tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşlarda çıkan yangın kısa sürede söndürüldü.

OSMANİYE T TİPİ CEZAEVİ'NDE YANGIN

Osmaniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Bazı tutuklu ve hükümlüler hastanelere kaldırıldı.

 

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?