banner39

Suriye kamışından 'ney' imal ediyor

Suriye'den getirdiği kamışlarla yaptığı neyleri 100 ülkeye ihraç eden Ali usta, Suriye'deki savaşın bitmesini bekliyor

Yurt Haberleri 17.12.2012, 17:05 17.12.2012, 17:05
Suriye kamışından 'ney' imal ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Portakal bahçesinde kurduğu küçük atölyesinde 10 yıldır ney imalatı yapan Ali usta, yaptığı neyleri 100 ülkeye gönderiyor.

Mevlana'nın 739. vuslat yıldönümü uluslararası anma törenleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde açtığı stantta, ürettiği neyleri sergileyen 53 yaşındaki Ali Karayanık, Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki portakal bahçesine kurduğu atölyede ney imalatı yaptığını söyledi.

Neyleri hazır hale getirdikten sonra devlet konservatuarlarında görevli hocalara gönderdiğini söyleyen Ali usta "kamışları toplamak için Çukurova ve Hatay'a gidiyoruz. Oradaki kamışları topladıktan sonra Suriye'ye geçiyoruz. Asi Nehri boyunca kilometrelerce giderek, ney yapımına uygun kamışları bulup topluyoruz" dedi.

SURİYE'DEKİ SAVAŞIN BİTMESİNİ BEKLİYOR

Karayanık, Suriye'de çıkan olayların ardından bu ülkede kamış toplayamadıklarını dile getirerek, "Suriye'deki savaş sebebiyle kamış bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Ney için Suriye'de savaşın bitmesini bekliyoruz" dedi. Yaptığı neyleri, internet ve telefon aracılığıyla da sattığını kaydeden Karayanık, Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiği neylerin, yurt dışında da Japonya, Avustralya, İran ve KKTC'nin da aralarında bulunduğu 100'e yakın ülkede alıcı bulduğunu ifade etti.

Ney üretimiyle birlikte kılıflarını da yapmaya başladığını aktaran Karayanık, 60 farklı renk ve desende ney kılıfı ürettiğini belirtti. Karayanık, ney üretiminin meşakkatli bir iş olduğunu vurgulayarak, "Kamışı ölçüsüne göre araziden toplayıp en az 1 yıl kurumasını bekleyeceksin. Kuruduktan sonra temizleyip fırınlayacaksın. Doğrulttuktan sonraki aşamada ise bir neyin yapımı 3-4 saat sürüyor. Günde 10 saatimi ayırarak arabayla 300 kilometre yol gidiyorum. Binlerce kamışın içinden ney olacak kamışı seçiyorum. Bazen hiç uygun kamış bulamadan geldiğim oluyor. 10 yıldır ilk defa eğri bir kamış buldum. Eğri ney insanların çok ilgisini çekiyor ama satmıyorum. Yerli ve yabancı turistler resim çektiriyor. İnsanların neye olan ilgisi beni çok mutlu ediyor. Neyin bambudan yapıldığını zannedenler var. Bunun için yurtdışından bir bambu tedarik ettim ve ona neyin şeklini verdim. Bu sayede insanlara neyin sadece kamıştan yapıldığını göstermek için onu da sergiliyorum" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü