Suriye'deki Kürtlerle Dayanışma Komitesi kuruldu

Kürt Siyasetçi İbrahim Güçlü, "Kürdistan'ın Kuzeyindeki bağımsız Kürt bireyler olarak Kürdistan'ın Güney batısıyla dayanışma komitesini kurmaya karar verdik." dedi

Suriye'deki Kürtlerle Dayanışma Komitesi kuruldu

Diyarbakır'da Kürdistan'ın Güneybatısı (Suriye) ile Dayanışma Komitesi kuruldu. Komite üyesi Kürt Siyasetçi İbrahim Güçlü, Suriye'deki Kürtlerin çığlıklarına ses vermenin insani bir görev olduğunu söyledi. Güçlü, "İşte bu amaçla Kürdistan'ın Kuzeyindeki bağımsız Kürt bireyler olarak Kürdistan'ın Güney batısıyla dayanışma komitesini kurmaya karar verdik." dedi.

Kürdistan'ın Güneybatısı ile Dayanışma Komitesi adına açıklama yapan Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Ortadoğu'nun egemen güçler tarafından Suriye'nin yönetimine bırakıldığını söyledi. Suriye krizinin aslında Ortadoğu'nun mevcut statü zincirinin önemli halkalarından biri olduğunu belirten Güçlü, Suriye'deki krizin 1990'lardaki Balkan krizine benzediğini kaydetti. Suriye'nin yeniden yapılanmasının gündemde olduğunu ifade eden Güçlü, Suriye'nin gelecekteki siyasal haritasının da tüm Ortadoğu'nun gelecekteki haritasının prototipi olacağını dile getirdi. Güçlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kürdistan'ın güneybatısındaki Kürt milletinin iradesini temsil etme iddiasında olan örgütler, partiler oluşturdukları meclislerin Suriye Ulusal Kürt Meclisi (ENSK) yaptıkları uzun tartışmalar, sonucunda Suriye'nin tümü için federal ve Kürdistan'da federe yönetimin oluşması kararı alınmış durumdadır. Çoğulcu ve demokratik tarzda alınan bu ortak kararı destekliyoruz. Bütün Kürtlerin olduğu gibi diğer millet ve devletlerin de bu karar saygılı olması demokrat olmanın insan hak ve özgürlüklerine saygılı olmanın bir zorunluluğudur. Ancak görülmektedir ki Kürdistan'ın güneybatısında ulusal siyaset ulusal sosyal kurumlar arasında durumda belli vahim problemler ortaya çıkarmaktadır."

Kürdistan'ın güneyindeki hükümetin desteğiyle Hevler Anlaşması gereği Kürt Yüksek Konseyi'nin kurulduğunu belirten Güçlü, konseyin bazı siyasi taraflarla 'ben merkezli ve hegamonik' yaklaşımlarla işlevsiz bırakılarak kendi içindeki ve dışındaki muhalif kişilere karşı Baas rejiminin terörünü aşan bir şiddet uyguladığını söyledi.

Suriye'de yaşanan dramın Kürtler arasındaki bir iç savaş çıkarabileceğini belirten Güçlü, "Bugün Kürdistan'ın güneybatısındaki(Suriye) göç, açlık, susuzluk elektriksizlik, hastalara ilaç bulamama işsizlik eğitim, yoksulluk güvenlik ve yaşamsal sorunların yanı sıra rejim güçleri ve yandaşlarıyla açıkça Arap muhalefetinin inkar ve saldırıları Kürt siyasi örgütlerinin açmazlarından kaynaklanan Kürtler arası bir savaş ihtimalini güçlendirmektedir. Yukarıda belirtilen nedenlerde dolayı insanların yerlerini, yurtlarını bırakarak, sınırları aşarak başka ülkelere göç etmektedir." dedi.

Ortadoğu'nun yetimlerinden olan Kürtler, Kürdistan'ın güneybatısında hayatta kalmak için gerekli olan bütün araçlardan mahrum olduğunu belirten Güçlü, "Onların çığlıklarına ses vermek 'Havar'larına ulaşmak hepimizin insani görevidir. İşte bu amaçla Kürdistan'ın kuzeyindeki bağımsız Kürt bireyler olarak Kürdistan'ın Güney Batısıyla Dayanışma Komitesi'ni kurmaya karar verdik."diye konuştu.

Kaynak: Cihan

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 16:27
banner53
YORUM EKLE

banner39