Suriyeli mülteci çocukların okul sevinci

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye gelen ve aileleriyle Malatya'da kiraladıkları evlerde yaşamaya başlayan 76 Suriyeli çocuk, ara vermek zorunda kaldıkları okullarına yeniden kavuştu.

Suriyeli mülteci çocukların okul sevinci

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli mültecilerden bir kısmı Malatya'da kurulan "Beydağı Konaklama Tesisi" adlı konteyner kente yerleştirilirken, bir kısmı da kendi imkanlarıyla kiraladıkları dairelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Savaşta yakınlarını kaybeden, yaralanan, evleri ve iş yerleri yıkılan aileler hayata tutunmaya çalışırken, en büyük mağduriyeti ise yine çocuklar yaşıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışma başlatan Malatya Valiliği, şehirde kalan okul çağındaki 76 Suriyeli çocuğu tespit etti. Bunların aileleriyle görüşülerek, okullarına kaldıkları yerden devam etmeleri sağlandı. Tahsis edilen servisle evlerinden alınan çocuklar konteyner kentte bulunan okulda iki haftadır eğitim görmeye başladı.

Konteyner kent sorumlu yöneticisi Nihat Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Valiliğin talimatıyla 2 ay önce hayata geçirilen proje kapsamında bütün aileleri adreslerinde tespit ettiklerini söyledi.

Yetmiş altı öğrencilerinin olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, bu sayının giderek artacağını belirterek, "Biz adreslerinde tek tek tespit ederek bunların kayıtlarını yaptık. Uzun süredir bu çalışmayı devam ettiriyoruz. Evlerinden alıp servisle okullarımıza getiriyoruz. Biz burada eğitimlerini verirken, tabi bunlar biraz geç kaldılar, bu kalan süre içerisinde hafta sonları ve ek derslerle bu öğrencilerin eğitimlerini diğer öğrencilerin seviyesine çıkarmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

"EVLERİMİZ YIKILDI, ARKADAŞLARIMIZ ÖLDÜ"

Suriyeli öğrenci Muhammed Saddaf (14) ise 1,5 sene önce Suriye'nin İdlip kentinden Türkiye'ye geldiklerini anlattı. 13 kardeşinin olduğunu belirten Saddaf, Malatya'da kiraladıkları bir dairede yaşadıklarını, mühendis babasının kentte bulunan özel bir şirkette çalıştığını söyledi.

Suriye'den ayrıldıktan sonra okula gidemediğini ve evde kendi imkanlarıyla derslerine çalıştığını dile getiren Saddaf, yeniden okula gittiği için çok mutlu olduğunu kaydederek, "Okulumuz çok güzel, kampımız güzel. Türkçe dersi de alıyoruz. Mutluyuz" dedi.

Suriyeli öğrenci Fatma Musa da (12) 6 kişilik ailesiyle 1 yıl önce Halep'ten Türkiye'ye geldiklerini aktardı.

Malatya'da kiraladıkları bir dairede yaşamaya çalıştıklarını dile getiren Musa, ara verdiği okuluna yeniden kavuştuğu için çok memnun olduğunu belirterek, "Orada savaştan dolayı evlerimiz yıkıldı, arkadaşlarımız öldü. Oradaki öğretmenlerimizi ve arkadaşlarımızı özledik. Allah Türkiye'den razı olsun. Çok memnunuz. Suriye'yi de özledik. Savaşın bitmesi için dua ediyoruz. Savaş biterse tekrar evimize döneceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 12:05
banner53
YORUM EKLE

banner39