banner39

Suriyeliler İstanbul'da 'çadırkent' kurdu

İç savaştan kaçarak İstanbul'a gelen 100'e yakın Suriyeli aile Bayrampaşa'da bulunan boş bir arazide çadırdan kasaba oluşturdu

Yurt Haberleri 28.04.2014, 12:01 28.04.2014, 12:04
Suriyeliler İstanbul'da 'çadırkent' kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye iç savaşından kaçıp Türkiye'ye gelen yaklaşık yüz Türkmen aile, İstanbul Bayrampaşa'da boş bir arazide çadır kurdu. Açlıkla mücadele eden Suriyeliler su olmadığı için banyo bile yapamıyor. Yeteri kadar beslenemeyen çocuklar ise hastalıkla mücadele ediyor.

İdris Emen’in Radikal’de yer alan haberine göre, Suriye’deki iç savaş üçüncü yılını geride bırakırken, Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin (AFAD) verdiği bilgilere göre savaştan kaçıp Türkiye ’ye sığınan göç edenlerin sayısı 3 yılda 900 bini buldu. AFAD’a göre Türkiye’deki Suriyelilerin sadece 224 bini kamplarda kalıyor. Geriye kalan 676 bin Suriyeli ise başta İstanbul olmak üzere Antep, Urfa, Kilis gibi sınır illerinde kendi imkanları ile ikamet ediyor. Halep’ten kaçıp Türkiye’ye gelen yaklaşık yüz Türkmen aile Bayrampaşa otogarının arkasındaki boş bir araziye çadır kent kurmuş durumda. Açlıkla mücadele eden aileler, su temin edemedikleri için banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını dahi gideremiyor. Üstelik salgın hastalıklar çocukların arasında yayılmaya başlamış bile.

HASTALIK KOL GEZİYOR

Dilencilik yaparak karınlarını duyurmaya çalışan mülteciler, beslenme sorunun yanı sıra ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Çadırlarda kalan birçok çocuk, bulaşıcı cilt hastalığı ve griple mücadele ediyor. 7 yaşındaki çocuğunun felçli olduğunu ve çocuğuna ilaç dahi alamadığını söyleyen Halepli Hasan durumunu şöyle aktarıyor: ‘’6 ay önce savaştan kaçarak Kilis’e gittik. Ancak orda da sokakta kalıyorduk. Orada durumumuz daha kötüydü. Daha sonra İstanbul’a geldik. Oğlum felçli olduğu için tedavi edilmesi lazım. Ama ilaç dahi alacak paramız yok. Burada dilencilik yaparak karnımız doyurmaya çalışıyoruz. Kimse bize yardımcı olmuyor. Suyumuz olmadığı için banyo yapamıyoruz. Tuvalet ihtiyacımızı gideremiyoruz. Buradaki çocukların çoğu hasta. Birçok çoğunun cildinde yara var. Isınamadığımız için çocuklar sürekli hastalanıyor. Birilerinin bize yardım eli uzatmasını istiyoruz.’’

"KAMPLAR RİSKLİ"

Kilis Valiliği’nin kendilerini kampa göndermek istediğini, ancak kampta Araplarla sorun yaşadıklarını söyleyen Suriyeli Ali ise kampa gitmeme sebeplerini şu sözlerle aktardı: “Bizi göndermek istekleri kamplarda çoğunlukla Arap nüfusu baskın. Oysa bizler Türkmen’iz. Bizler Halep’teyken bile birbirimizle anlaşamıyorduk. Kamplarda Araplar daha baskın. Kamplar bizim için çok tehlikeli. Eğer kamplara gidersek birbirimizi vururuz. Biz mevcut kamplara gitmek istemiyoruz. Biz sadece Türkmen’lerin kalacağı bir kamp istiyoruz. Yaklaşık 3 aydır burada çadırlarda yaşıyoruz. Her gün buraya polisler gelip buradan gitmemizi istiyor. Nereye gideceğiz?”

Yorumlar (3)
Zeki Dinçer 9 yıl önce
Türkiye’nin Suriye’li mülteci sorunu katlanarak büyüyor. Mültecilerin dörtte üçü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu çocuklar sokaklarda dileniyorlar. Yetişkinler ise çalışma izinleri olmadıklarından ötürü işsizler. Suriye halkı yaşam standardını iyileştirmek, ekonomik refaha erişmek, diğer ülkelerin vatandaşları gibi temel insan haklarına sahip olabilmek için bir mücadele başlatmışlardı.
Zeki Dinçer 9 yıl önce
Ne yazık ki yüce İslam dini adıyla Nusret Cephesi ve Irak İslam Şam Devleti gibi aşırı dinci örgütler bu durumu fırsat bilerek Suriye’yi tarihinin en büyük insanlık dramının yaşandığı bir cehenneme çevirdiler. En son olarak da Nusret Cephesi ve IŞİD birbirlerine düşerek, birbirlerini kafir ilan ederek, birbirlerini öldürerek ne kadar prensipsiz, ne kadar cahil, ne kadar sahte ve en kötüsü de iki yüzlü olduklarını ispatladılar.
Zeki Dinçer 9 yıl önce
Birbirlerine ve İslam’ı kendileri gibi yorumlamayan herkese münafık diyorlar ama esas münafıklar kendileri ve Allah kelamı hakkında diyor ki, “Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!” (63:4).
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?