banner39

'Suriye'ye Adalet' için meşaleli yürüyüş

İstanbul'da bir araya gelen gençlik örgütleri 'Suriye İçin Adalet" yürüyüşü düzenlediler

Yurt Haberleri 04.08.2012, 11:47 04.08.2012, 11:47
'Suriye'ye Adalet' için meşaleli yürüyüş

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

MAZLUMDER İstanbul Şubesi'nin organizasyonuyla bir araya gelen gençlik örgütleri Suriye'ye adalet için önceki gece meşalelerle bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Anadolu Öğrenci Birliği, Genç Öncüler, Suriye Devrimi, Suriye Gençlik Birliği, Minval, Umut Gençliği, Yedi Hilal ve Özgür Açılım gruplarının destek verdiği eylem Yıldız Hamidiye Camii avlusunda yapılan iftar ile başladı.

İftarın ardından yaklaşık 300 genç meşalelerle Barbaros Bulvarı boyunca Beşiktaş'a kadar yürüdü. Gençler yürüyüş boyunca "Suriye halkı yalnız değildir", "Uyan, diren, özgürleş", "Zulme karşı omuz omuza", "Katil Esed hesap verecek" sloganları atarak "Adalet, her zaman, her yerde" ve "Yüzlerce şehit, binlerce yaralı, on binlerce gözaltı, bu mu Esad'ın reformu?" yazılı pankartlarla yürüdüler.

Yürüyüşün sonunda MAZLUMDER Dış İlişkiler Koordinatörü Abdurrahman Babacan bir açıklama yaptı. Babacan konuşmasında "Bu akşam, zulüm gören Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı haykırmak için burada toplandık. Baas zulmü altındaki Suriye'de özgürlük ve adalet talebiyle ayağa kalkan halka karşı on yedi aydır acımasız bir vahşet icra ediliyor. Şehirler tanklarla, füzelerle, ağır silahlarla bombalanırken, savunmasız siviller vahşice katlediliyor. Genç erkeklerin boğazları kesiliyor, kadınlar tecavüz edildikten sonra öldürülüyor. Rejim güçlerince gerçekleştirilen saldırılar neticesinde bugüne kadar on binlerce insanın can verdiği Suriye'de kitlesel tutuklamalar ve kayıplara ek olarak 320 bin insan işkence ve ölüm korkusuyla ülkelerini terk etmiş durumda. Şüphesiz, kardeşlerimizin bu şekilde acımasızca katledilmesi, çocuklarımızın hunharca boğazlanması, ırzlarımızın kirletilmesi karşısında harekete geçmesi gereken bizleriz! Bizler 'Allah'ım senden başka kimsemiz yok' diye haykıran Suriyeli kardeşlerimizi ne Baas diktatörlüğünün olmayan insafına, ne emperyalist güçlerin keyfine, ne de kimi siyasi kaygıların çıkarcılığına terk edemeyiz!" dedi.

Suriye halkının Baas rejiminin ve işbirlikçilerinin işlediği insanlık suçuna karşı tüm insanlığa, özgürlük ve adalet için mücadelenin ve mümin vakarıyla direnişin somut bir örnekliğini sunduğunu belirten Babacan, Suriye halkının ağır bedeller ödemelerine rağmen zafere ulaşacaklarına inandıklarını ifade etti.

Eylem, Abdurrahman Babacan'ın yaptığı dua ile son buldu.

Adalet için meşaleli yürüşlerin ikincisi 9 Ağustos Perşembe Uludere için Fatih Camii avlusundan yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?