Suruç'ta ölü sayısı 30'a yükseldi

Şanlıurfa Suruç İlçesindeki Amara Kültür Merkezi önünde meydana gelen patlamada şu ana kadar 30 kişi hayatını kaybetti. 100'e yakın kişi ise yaralandı.

Suruç'ta ölü sayısı 30'a yükseldi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde nedeni henüz belirlenemeyen patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı, saldırıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada 27 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 100'e yakın yaralının da tedavisine devam edildiğini bildirmişti. Ölü sayısı daha sonra 30'a yükseldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde saat 12.00 civarında bir terör saldırısı yaşandığı belirtildi.

100'E YAKIN YARALI VAR

Can kaybının artmasından endişe edildiği ve bölgedeki hastanelerde 100'e yakın yaralı vatandaşın tedavisine devam edildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere gereken tüm tedbirleri almıştır. Resmi açıklamalar Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Bunun dışında iddialara itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır."

HSYK İKİ SAVCI GÖREVLENDİRDİ

Suruç ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi içinSuruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa'dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirildi.

Patlama yerinden çekilen ilk görüntüler:

KOBANİ'YE GEÇECEK GRUBA YÖNELİK

Kobani'ye geçmek için dün İstanbul'dan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 genç Amara Kültür Merkezi'nde konaklıyordu. Patlamanın gruba yönelik olduğu iddia ediliyor.

BASIN AÇIKLAMASI SIRASINDA YAŞANDI

Bombalı saldırıya şahit olan Garip Çelik, olay anını şöyle anlattı: Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullar kobaniye geçeceklerini anlatıyorlardı. tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik.

Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı.  Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 17:36
banner53
YORUM EKLE

banner39