banner39

banner35

Sur'un dönüşüm planı belli oldu

Barikat ve hendek operasyonları sırasında harabeye dönen Diyarbakır'ın Sur ilçesiyle ilgili 'dönüşüm planı'nın detayları belli old. Buna göre 9 bin binanın yer aldığı ilçede tarihi yapılar koruma altına alınacak

Yurt Haberleri 04.01.2016, 14:39 04.01.2016, 14:39
Sur'un dönüşüm planı belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK mensuplarının kazdığı hendekler ile kurduğu barikatlar nedeniyle başlayan operasyonlar sırasından harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesiyle ilgil dönüşüm planı hazırlandı.

Star gazetesi tarafından bu yayınlanan plana göre, dönüşüm 1 milyon 870 bin metrekare alanda gerçekleşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda projenin ana unsuru ‘az konut, çok ticaret’ olarak belirlendi. Koruma amaçlı imar planının hazır olduğu projenin tüm unsurlarıyla hayata geçmesi için uzmanlar, 4 milyar Türk Lirası’na yakın bir rakama ihtiyaç olduğunu belirtirken yapılacak binaların 4 katı aşmayacağını kaydetti. Hiçbir binanın yüksekliği tarihi surların üzerine çıkamayacak. Vatandaşa evlerinin kamulaştırılması karşılığında rayiç bedel üzerinden ödeme yapılacak. Ancak belirlenecek rakam bölgede çatışmalar başlamadan önceki değere göre hesaplanacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarında ünlü sanat tarihçisi Albert Gabriel’in Sur içinin 1930’lu yıllara ait fotoğraflarından da yararlanıldığı belirtiliyor.

Projenin başlıkları ise şöyle:

- 1000 adet tarihi eser koruma altına alınacak.

- 8 bin ev tarihi dokuya uygun inşaa edilecek.

- Binalar surları gölgelemeyecek ve 4 katı aşmayacak.

- Terör saldırısı öncesi rayiç bedel esas alınacak.

- Proje için 4 milyar lira bütçe ayrıldı. (Star)

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?