Tapu operasyonunda 30 kişi gözaltında

İstanbul'da tapu ve nüfus müdürlüklerine düzenlenen operasyonda 30 kişi gözaltına alındı

Tapu operasyonunda 30 kişi gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Polisi, tapu ve nüfus müdürlüklerine rüşvet ve yolsuzluk operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı operasyonda 19'u kamu görevlisi 30 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekonomik Suçlar Bürosu ekipleri, Gaziosmanpaşa başta olmak üzere bazı ilçe tapu ve nüfus müdürlüklerinde organize olarak suç işleyen birbiriyle bağlantılı 3 ayrı çeteyi takibe aldı. Yaklaşık bir yıl süren teknik takibin sonunda 125 ayrı rüşvet ve yolsuzluk olayı tespit edildi. Dün sabah da operasyon için düğmeye basıldı.

Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Fatih ve Beşiktaş'ta önceden tespit edilen 34 şüpheliye ait eve baskın düzenlendi. Yapılan eş zamanlı baskında çete liderleri Cemal Ş., Mahir P., Recep E. ve Hayati A.'nın da aralarında bulunduğu 19'u kamu görevlisi ile 30 şüpheli gözaltına alındı. 4 şüpheli ise adreslerinde bulunamadı. Gözaltına alınan ve 6'sı kadın olan kamu görevlilerinin, tapu müdürlükleri, nüfus müdürlükleri, Osmanlı Arşivleri, belediyelerde çalıştığı öğrenildi.

Çete üyeleri hakkında "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgütte yönetici ve üye olmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde rüşvet, zimmet, irtikap, göreve ilişkin sırrın açıklanması, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak bir başkasına vermek ve dolandırıcılık yapmak" suçlamasıyla işlem yapıldı.

OSMANLI ARŞİVLERİ UZMANI DA GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Ayşe M.'nin İstanbul Nüfus Müdürlüğü'nde Osmanlı arşivleri uzmanı olarak görev yaptığı öğrenildi.

MİRASÇILARI DOLANDIRMIŞLAR

Tapu dairelerinde çalışan kamu görevlilerinin, Osmanlı döneminden kalan arazileri tespit ederek çete üyelerine bildirdiği, nüfus müdürlüklerinden alınan bilgiler ile bu arazilerin mirasçısı olduklarından habersiz kişilere ulaşıldığı ve kandırılarak buraların ucuz fiyatlara satın alındığı tespit edildi.

İŞLERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN BİLE RÜŞVET ALMIŞLAR

Gözatına alınan bazı kamu görevlilerinin görevleri olan işlemleri hızlandırmak için rüşvet aldıkları da tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39