banner15

Tarihi Mervani Camii 80 yıl sonra yeniden açılıyor

Diyarbakır Dağkapı Burcu'nda bulunan ve 1930 yılında CHP tarafından ibadete kapatılan bin yıllık Mervani Mescidi, yıllar sonra tekrar ibadete açılıyor

Tarihi Mervani Camii 80 yıl sonra yeniden açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dağkapı Burcu’nun ikinci katında yer alan tarihi Mervani Camii, yaklaşık 80 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor. Cami 1930'lu yıllarda ibadete kapatılmıştı.

10 ve 11. birinci yüzyılda Diyarbakır’da hüküm süren Mervâniler sultanı Mervaoğlu Ebu Nasr Ahmed tarafından yaptırılan Mervâni Camii, Cumhuriyet Dönemi tek parti iktidarı tarafından 1930 yılında ibadete kapatılmıştı. Yıllarca kurs, teşhir salonu ve atölye olarak faaliyet yürüten, daha sonra da sergi salonuna dönüştürülmek istenen mescidin, Diyarbakır Valiliği ile Sur İlçe Kaymakamlığına yapılan itirazlar sonucu tekrar ibadet yeri olarak kullanılacağı açıklanmıştı.

İlke Haber Ajansı'nda Hamza Adıyaman imzasıyla yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde ibadete açılan mescidin Cumhuriyet Dönemi’nde kapatıldığını belirten 60 yaşındaki Hasan Baskın, söz konusu mescidin yeniden ibadete açılmasını olumlu karşıladığını söyledi.

Mescidin geçmiş zamanlarda itfaiye yeri olarak ta kullanıldığını aktaran Baskın, “Mervani Camii, Mervaniler döneminde ibadete açılmış. İtfaiye yeri olarak kullanıldığında pis bir haldeydi. Sonradan vakıflar vb. aracılığıyla onarımı yapıldı. Yeniden ibadete açılmasını olumlu karşılıyorum. Buranın açılması çok iyi oldu. Cami olarak açılmasaydı kafeterya ya da daha değişik bir mekân olarak kullanılacaktı.” diye konuştu.

Mervani Camii’nde geçici imamlık yapan Mahmut Yaramış ise, tarihi misyonu itibariyle büyük bir öneme sahip olan böyle bir caminin şu ana kadar ibadete açılmamış olmasını hayretle karşıladığını dile getirdi.

Camiyi yeniden ibadete açtıkları zaman esnafın ilgisiyle karşılaştıklarını kaydeden Yaramış, “Mescit, 13 Haziran’da müftülüğümüzün himayesine geçti. Bizlerde mescidin yapım faaliyetlerine başladık. Mescidimizi ibadete açtığımızda esnafın ilgisini çekti. Şu anda sadece minber ve klima eksiğimiz var.” diye konuştu.

SERGİ SALONU YAPILMAK İSTENMİŞTİ

Yıllarca kurs, teşhir salonu ve atölye olarak kullanılan Dağkapı semtindeki Surlardaki tarihi Mervani Mescidi geçtiğimiz yıl İslam eserleri sergisine dönüştürülmek istenmesi büyük tepki çekmişti. Diyarbakır’ın manevi değerleri üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Haspolat, “Diyarbakır surlarındaki tek mescit, Mervani Mescidi’dir. Sergi salonu yapılması başta kamu vicdanını sonra o mescidi yapanların ruhlarını yaralayacaktır.” diyerek karşı çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 11:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
veysi
veysi - 6 yıl Önce

Diyarbakır müftülüğünün bu sevinçli haberi Ramazan öncesi SUR MERVAN camisini ibadete açıyor olmasını TEBRİK eder hayırlı ve makbul TERAVİH ler dilerim.. Veysi patır

banner39

banner50

banner47

banner48