banner15

Tarlalar halı ve kilimlerle süslendi-FOTO

Antalya'da her yıl halı ve kilimlerin nemden arınması, güneşte doğal renklerine kavuşması için yapılan sergi bu yıl bir kez daha yapıldı

Tarlalar halı ve kilimlerle süslendi-FOTO

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde binlerce halı, nem ve güneşin etkisiyle doğal renklerine dönüşmesi için tarlalara seriliyor.

Rengarenk görüntüsüyle adeta çiçek bahçesine dönen tarlalarda on binlerce halı ve kilim güneşlenmeye bırakılıyor. Halılar, 24 saat nöbet tutan görevlilerle yağmur veya başka olumsuzluklara karşı korunuyor.

Halı ihracatçısı Halil Börekçi,  tamamen el yapımı ve içinde sentetik içermeyen organik halıların boyanırken üzerlerinde kalan koyu renklerin ve kimyasal artıkların güneş ve neme bırakılarak temizlendiğini söyledi.Döşemealtı ilçesindeki 15 bin metrekarelik alanda geçtiğimiz yıllarda hububat yetiştirilen tarlaların halı tarlalarına dönüştürülerek bu amaçla kullanıldığını ifade eden Börekçi, ''Şu anda 15 bin metrekarelik alanda 8 bin halı serili. Bunlar bu dönemde bir ay ön yüzü, bir ayda arka yüzü gündüz güneşleniyor, gece ise nemden yararlanıyor'' dedi.

Tamamen organik olan halıların, ilk önce temizlik aşamasından geçirildiğini anlatan Börekçi, havuzlarda 24 saat bekletilen halıların steril hale getirildikten sonra yıkanarak içindeki boya artıkları ve yabancı maddelerin temizlenmesinden sonra tarlalara serilerek gerçek renklerine dönüşmelerinin sağlandığını belirtti.Bölgenin güneşi ve gece düşen çiğin halıların içindeki yabancı maddeleri yok ettiğini vurgulayan Çörekçi, daha sonra tarlalardan toplanan halı ve kilimlerin bir kısmının yurt içindeki turistik halı mağazalarına satıldığını, diğer kısmının da yurt dışına ihraç edildiğini anlattı.

Güneşlenen halılara Amerika, Avrupa ülkeleri, Güney Amerika, Avusturalya ve Japonya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden talep geldiğini belirten Börekçi, makine halısı kullanımının artması, Çin ve Hindistan başta olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan gibi ülkelerde düşük maliyetlerde halıların üretilmesinin Türk halılarına olan ilgiyi azalttığını söyledi.Börekçi, ''Bu ülkelerde bir halı iş gücü ucuzluğu nedeniyle 50 dolara imal edilirken Türkiye'de 300-400 dolara mal oluyor. Bu nedenle onlar karşısında rekabet gücümüzü arttırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Börekçi, 1991-1992 yıllarında halı ihracatında Türkiye üçüncüsü bir firma olduklarını ifade ederek el ürünü halı imalatının azalmasıyla birlikte sektörde bir daralma meydana geldiğine dikkati çekti. Börekçi, ''Geçtiğimiz yıllarda 10 milyon dolar civarında ihracat yaptım. Şimdilerde bu çok düştü. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye genelindeki halı ve kilim imalatçılarından ayda 2-3 bin halı toplayarak bunları ihraç ederken, halı tezgahlarının kapanması ve işe olan ilginin azalması nedeniyle üretim neredeyse bitme noktasına geldi. Şu an ihraç ettiğimiz ürünler eski ürünler. Yeni üretim yok'' diye konuştu.

Börekçi, kendileri dışında bölgede binlerce dönüm arazide halı tarlalarının bulunduğunu ve bu sürecin 3-4 ay sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 17:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35