banner39

Tartışmalı Kâbe maketi nakledildi

Üsküdar Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası kapsamında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi bahçesine kurulan Asr-ı Saadet Köyü'ndeki maketleri, yoğun istek üzerine diğer kurumlara göndermek üzere söktüklerini açıkladı

Yurt Haberleri 22.04.2015, 15:08 22.04.2015, 15:08
Tartışmalı Kâbe maketi nakledildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üsküdar Belediyesinin, Kutlu Doğum Haftası programları kapsamında, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi bahçesine kurulan "Asr-ı Saadet Köyü" maketlerini, yoğun istekte bulunan diğer kurumlara göndermek üzere söktüğü bildirildi.

Üsküdar Belediyesinden yapılan açıklamada, çocukların ve gençlerin eğitimleri için belediyenin Kütüphane Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezlerinin, bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası programlarında, Hazreti Peygamber'in hayatının daha yakından tanınmasını amaçladığı belirtildi.

Bu bağlamda gençlerin talepleri doğrultusunda siyer kitaplarında anlatılan bilgilerin, görsel maketler şeklinde hazırlanıp "Asr'ı Saadet'e Yolculuk" teması çalışmasıyla ortaya konulduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Etkinlikte, Kültür Merkezinin bahçesine Fil vakasını anlatmak üzere fil maketinin yanı sıra Peygamberimizin yaşadığı ev, Hira Mağarası, Muallak Taşı, Sevr Mağarası, hicret olayını anlatmak için deve maketleri konulmuştur. Akabe Biatını temsilen bir ağaç, en sonunda da büyük bir tablo ile Veda Hutbesi'nin maketiyle bu maketlerin bir anlam bütünlüğü oluşturması için Makam-ı İbrahim ve Kabe maketi de alanda bulundurulmuştur. Yine bu maketlerin önünde tablolarla anlatım yapılmıştır."

DİYANET TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Diyanet, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Üsküdar Belediyesi’nin kurdurduğu Kâbe maketinin gerçekmiş gibi algılanmaması gerektiğini de belirterek şu uyarıda bulundu: "Sadece Kâbe’yi ziyaret sırasında, nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi etmek için maket kurulabilir. Aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir."

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?