banner15

Taş Medrese kültür merkezi olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Belediyesi'nin restore ettirdiği Taş Medrese'nin kültür merkezi olarak hizmet vereceğini söyledi.

Taş Medrese kültür merkezi olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taş Medreseyi ziyaret ederek burada incelemelerde bulunan Bakan Eroğlu, belediyenin yaptığı restorasyon çalışmalarını takdirle karşıladığını belirterek Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı tebrik etti.

Taş Medrese'yi ayrı bir kültür merkezi olarak planladıklarına dikkat çeken Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile yaptıkları görüşmede diğer bir kültür mirası olan Taşhan'ın restorasyonunun ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağını açıkladı.

Kadınlar Pazarı, Yağ Hali, Bedesten ve eski Kasaplar Çarşısı gibi tarihi dokuların yapılacak proje çalışmalarıyla yeniden canlandıracaklarını ifade eden Eroğlu, proje çalışmalarının başladığını, hükümet olarak gerekli desteği vereceklerini kaydetti.

Afyonkarahisar'ı sadece termal turizm değil, aynı zamanda sağlık ve kültür turizminde de başkent yapmak için kolları sıvadıklarını aktaran Eroğlu, ekim ayı içerisinde Türkiye'nin en meşhur hattat ve tezhip sanatçılarını davet ederek Ahmet Karahisari Kültür Merkezi'nde büyük bir sergi açacaklarını ifade etti.

Afyonkarahisar'da her birimin gece gündüz çalışacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "2023 yılı için büyük hedeflerimiz var. Bunları gerçekleştirmek için önümüzdeki aydan itibaren bütün İl Müdürlükleri hedeflerini ortaya koyacak ve bizlere brifing sunacak.Artık, Afyonkarahisar'da her birim gece gündüz çalışacak. Yatmak yok, koşmak zamanı." dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise yapılan restorasyon çalışmaları hakkında Bakan Eroğlu'na bilgi verdi.Restorasyon çalışmaları ve bahçe düzenlemesinin 1 milyon liraya mal olduğu belirten Başkan Çoban, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini aktardı.

Taş Medrese'deki havalandırma sistemini anlatan Çoban, "Burada tamamen tasarruflu klimalar olacak. 30 tane klima var. Akıllı ısıtma ve soğutma klima sistemi yer alacak. Afyon'da kültürü yaşatma adına keçe sanatı, hat ve Osmanlı kursları burada düzenlenecek. Afyonkarahisar'a özgü gezekler gerçekleşecek." dedi.

Belediye olarak ilk kez bir böyle bir tarihi esere sahip çıktıklarını söyleyen Çoban, geçmişte 100 bin liralık bir restorasyon yapamayan belediyenin ecdat yadigarı esere 1 milyon lira para ayırabildiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 17:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35