Tavuk gübresinden yakıt üretildi

Balıkesir'de bir firma tavuk çiftliğinin tüm enerjisini, tavuk gübresinden elde etmeyi başardı

Yurt Haberleri 19.04.2013, 11:26 19.04.2013, 11:26
Tavuk gübresinden yakıt üretildi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Balıkesir'de faaliyet gösteren Uğur Kazan Sanayi isimli firma, geliştirdiği projeyle tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan çeltik kabuğu ve tavuk dışkısı karışımını yakıt olarak kullanarak, yakıt maliyetini sıfıra indirdi. Bir ilk olan projeyle çevre kirliliğinin önüne de geçilecek.

Firma sahibi M.Uğur Vural, projenin bir ilk olduğunu belirterek, projeyle hem tavuk üreticilerinin ciddi bir sorundan kurtulduğunu hem de çevre kirliliğinin önüne geçildiğini bildirdi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)'nın ikinci destek programından faydalanan M.Uğur Vural, ürettiği inovatif proje ile tavuk kümeslerinin biyokütlesel atıklarını yakıta dönüştürüyor. GMKA'nın 2011 Yılı İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Uğur Kazan firması tarafından hazırlanan "Tavuk Çiftliklerinde Oluşan Biyokütlesel Atıkları Pelet Yakıt Olarak Değerlendiren Isıtma Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi" isimli proje tamamlandı.

Projeyi yerinde inceleyen GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, 9 ay süreli projeyle, Güney Marmara bölgesinde faaliyet gösteren tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan çeltik kabuğu ve tavuk dışkısı karışımının yakıt olarak kullanılabileceği bir sistem tasarlandı.

Firma, hazırladığı proje ile tavuk kümeslerinde önemli bir yüzde oluşturan işletme giderlerinden yakıt maliyetini ortadan kaldırdı. Balıkesir ve özellikle Güney Marmara bölgesinde tavuk üreticiliği yapan firmalara önemli ölçüde katkılar sağlamayı, ihracat yoluyla geliştirilen ürünün diğer ülkelere pazarlanmasını ve ısıtma sistemi üretiminde bir ilki gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?