banner15

Tecavüz mağdurunun yaşı büyütüldü, sanık bırakıldı

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar davasında mahkeme doğum belgesi, nüfus kaydı ve kemik yaşına rağmen yetki ve görevi dışına çıkarak mağdurun yaşını büyüttü. Sanık da beraat etti

Tecavüz mağdurunun yaşı büyütüldü, sanık bırakıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tokat'ta, D.K. adlı kız çocuğunun, kendisinden dokuz yaş büyük erkek arkadaşı tarafından istismar edilmesine ilişkin davada, kız çocuğunun istismar tarihinde 14 yaşında olduğunu gösteren nüfus kaydına, doğum belgesine ve Adli Tıp'ın "Doğum tarihiyle kemik yaşının uyumlu olduğunu" yönündeki raporuna ve savcının 22 buçuk yıla kadar hapis cezası istemesine rağmen mahkeme, skandal bir yöntemle beraata hükmetti.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre heyet, sanığın “Ben onu 17 yaşında sanıyordum” şeklindeki ifadesini ve bir hastanenin “Muayane tarihinde genel görünüm itibariyle 16-18 yaşlarında olabileceği” yönündeki ‘tahmini’ raporunu dikkate aldı. D.K.’nin yaşını büyütüp 14’ten 15’e çeken mahkeme, 15 yaşından büyük mağdurun rıza ile girdiği ilişkilerdeki suçlar şikayete tabi olduğu, çocuğun da ilk ifadesinde şikayetçi olmadığını savunarak, beraata hükmetti.

D.K., arkadaş olduğu T.Ö ile yaşadığı ilişkiden sonra evden kaçmak istedi. Ailesi tarafından bulunarak alıkonulan D.K., T.Ö ile gayrimeşru ilişki yaşadıklarını anlattı. Bunun üzerine aile olayı adli mercilere taşıdı; ancak D.K. şikayetçi olmadı. Daha sonra mahkeme tarafından talimatla ifadesi alınan D.K., bu kez rızası dışında ve tehditle birlikte olmak zorunda kaldığını savundu.

Savcı Aydın Beyhan, yedi buçuk yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Mahkeme, Ege Üniversitesinden gelen rapor üzerine D.K.’nin 8 Aralık 1997 olan doğum tarihini 8 Aralık 1996 olarak değiştirdi. Bu ‘düzeltme’ sonrası D.K.’nin, suç tarihindeki yaşı 15’e çıkmış oldu. Ardından mahkeme, “15 yaşını bitiren mağdurla rızasıyla cinsel ilişkiye girme” suçunun şikayete tabi olduğunu, D.K.’nin olaydan hemen sonraki ifadesinde T.Ö.’den şikayetçi olmadığını beyan ettiği savunularak, dava düşürüldü ve T.Ö. suçsuz bulundu. Heyet ayrıca, “kişiyi hürriyetinden yoksul kılma” bakımdan da suçun unsurları oluşmadığı iddiasıyla beraata hükmetti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48