Temizlik işe yaradı; canlılar Körfez'e geri döndü

Temizleme çalışmaları işe yaradı İzmit Körfezi'ndeki canlı türü 70'e çıktı

Temizlik işe yaradı; canlılar Körfez'e geri döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aşırı kirlilik nedeniyle rengi siyahlaşan İzmit Körfezi’nde değişim yaşanıyor. Kirlilik sebebiyle oksijen oranı ve canlı miktarında azalma yaşanan körfezin temizlenmesi için arıtma tesisleri kuruldu, denetim artırıldı, cezalardan da taviz verilmiyor.

Bu uygulamaların ardından İzmit Körfezi’nin temizlendiğine dair işaretler herkesi mutlu ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İzmit Körfezi’nde canlı yaşamının tekrar başladığını görmek bizleri sevindiriyor.” diyor. Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül ise, “Taşıma kapasitesinin sınırlarında olan Körfez’e artık yeni ağır sanayi tesisi kurulmasına müsaade edilmemeli.” uyarısında bulunuyor.

İzmit Körfezi’ne getirilen deniz uçağı ile 7 yıl önce havadan denetimler başladı. Körfez’e giren gemiler ve kıyısı olan sanayi kuruluşları denetlenerek ceza kesildi. Uçağın denetimlerine başladığı 2006’da 85 gemiye 1 milyon 479 bin lira, 2007’de 94 gemiye 2 milyon 67 bin lira ceza verildi. Bu tedbir caydırıcı oldu ve yıllara göre ceza uygulanan gemi sayısı azaldı. Belediye ise hem katı atık hem de su arıtma tesisleri kurdu. İnşa edilen tesislerde 1,5 milyon insanın yaşadığı şehrin tüm atık suyu işlendi. Kentteki katı atığın yüzde 97’si tesislerde zararsız hale getirildi. Araştırmalarda deniz canlılarının neslinin tükenme noktasına geldiği İzmit Körfezi’nde artık 30’a yakın balık türü 70’e yakın canlı çeşidi yaşadığı tespit edildi. Bu canlı çeşitlerinden denizatları Körfez’in her noktasında. Karidesler, ıstakozlar, lapin balıkları ve denizyıldızları da birbirlerine komşu oldu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39