banner15

Tillo'da 'ışık hadisesi' heyecanı

Tillo'yu, ilgiyle izlenen İsmail Fakirullah türbesinde başucuna düşen güneş ışığının (ışık hadisesi) heyecanı sardı

Tillo'da 'ışık hadisesi' heyecanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siirt'in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 250 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi yarın bir kez daha gerçekleşecek.

IŞIK HADİSESİ NEDİR?

İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo'da hocası İsmail Fakirullah'ın 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim" diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasının yan tarafında kule bulunan türbe ile Tillo'nun yaklaşık 2,5 kilometre uzağındaki tepe üzerinde taş bir duvar yapmış.

Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları kuledeki ayna vasıtasıyla ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna yansıyordu. 1960'lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011 yılında ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35