Tillo'daki ışık sistemi restorasyonla düzeltildi

Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın yaptığı ve ekinoks günlerinde güneşin Şeyh İsmail Fakirullah'ın başucuna doğduğu ışık sistemi restorasyonla yeniden aktif hale getildi

Tillo'daki ışık sistemi restorasyonla düzeltildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi'nin Siirt'in Tilo ilçesinde 250 yıl önce, hocası İsmail Fakirullah için yaptığı ve 1960 yılındaki restorasyon sırasında özelliğini kaybeden ışık düzeni, yeniden aktif hale getirildi. Düzeneğe göre her yıl ekinoks günlerinde (21 Mart ve 23 Eylül) doğan güneş, Tillo'dan önce Şeyh İsmail Fakirullah'ın başucunu aydınlatıyor.

İbrahim Hakkı Efendi, vefat eden hocası Şeyh İsmail Fakirullah için Tillo'nun yaklaşık 3 kilometre doğusunda bulunan tepenin başında harçsız olarak ortasında 40×50 santimetre ebatlarında açık bir pencerinin bulunduğu taştan bir duvar inşa etti

Güneş yeni yılın başlangıcı olan 21 Mart´ta bu duvarın ardından doğuyor. Duvardaki pencereden giren güneş ışığı, türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri giriyor ve hocası İsmail Fakirullah'ın başucunu aydınlatıyor. Yaptığı Işık hadisesi ile ilgili İbrahim Hakkı, "Yeni yılda doğan güneş ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?" diyerek, hocasına olan saygısını gösteriyor.

Amirler.net'in haberine göre, her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşen bu hadise, 1960'lı yıllarda türbenin onarılması sırasında bir pencerenin yerinin kaydırılması ile bozulmuştu. Restorasyonla yeniden aktif hale getirilen sistemi görmek için Türkiye'nin her yerinden insanlar Tillo'ya gidiyor. 23 Eylül günü, 60 yıl önceki gibi güneş önce Şeyh İsmail Fakirulah'ın başucuna doğacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 14:29
banner53
YORUM EKLE

banner39