banner39

TIR baskını davası gizli duruşmayla görülüyor

Adana'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Duruşmalar gizli yapılıyor. Muhalefetten milletvekilleri de duruşmayı izlemek için Adana'ya gitti

Yurt Haberleri 26.06.2014, 15:15 26.06.2014, 15:15
TIR baskını davası gizli duruşmayla görülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulmasına ilişkin davanın "gizli" duruşmasına başlandı. CHP Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu da gizlilik kararı alınan duruşmayı izlemek için Adana Adliyesi'ne geldi.
 
MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik casusluk soruşturması kapsamında haklarında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan 13 askeri personelin, Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

CHP Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu da gizlilik kararı alınan duruşmayı izlemek için Adana Adliyesi'ne geldi. Eryılmaz, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, parti genel merkezlerince davayı takip etmeleri için görevlendirildiklerini söyledi. Gizlilik kararı bulunan duruşmayı izlemek için mahkeme başkanı ile görüşeceklerini belirten Eryılmaz, ayrıntılı açıklamaları duruşmadan sonra yapacaklarını kaydetti.

Sanıklar hakkında hazırlanan ve Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 48 sayfalık iddianamede, "İşlenen suç, başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri Bakanlığı aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibariyle Suriye devleti lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir" ifadelerine yer verilmişti.

Devletin sırrı niteliğinde bilgi ve belge bulunması, tarafların devlet sırrı niteliğinde konuşmalar yapabileceği gerekçesiyle kamu güvenliği açısından duruşmaların gizli yapılması kararı alınmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?