banner15

TIR'ları durduran savcı görevden alındı

Adana'da TIR'ları durduran Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takcı'nın yetkisi kaldırıldı.

TIR'ları durduran savcı görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hatay'da, Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'la birlikte MİT'e ait olduğu öne sürülen TIR'ları durdurarak arama yapan Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takcı'nın, Terörle Mücadele Yasası'nın 10. maddesiyle ilgili özel yetkileri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından kaldırıldı. Takcı, düz savcı olarak başka bir birime atandı.

Polis ve MİT mensuplarını karşı karşıya getiren Hatay ve Adana'daki TIR krizinin ardından Aziz Takcı, suç delillerinin saklandığı ve karartıldığı gerekçesiyle aramaya engel olan yetkililer hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunmuştu.

Daire, son yayımlanan Adli Yargı Kararnamesi ile görev yerleri değiştirildiği için yetkileri kalkan savcıların yerine de yeni yetkilendirmeler yaptı.

İKİ SAVCININ DAHA YETKİLERİ ALINDI

Bu arada TMK 10. Maddesiyle Görevli Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Karaca ile aynı birimde görevli Mustafa Sırlı'nın da yetkileri kaldırıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, TMK 10. Maddesiyle Görevli Başsavcıvekili Ahmet Karaca'ya, kendisinin ve aynı yetkilerle görevli savcılar Aziz Takçı ve Mustafa Sırlı'nın yetkilerinin kaldırıldığını, tebligatın pazartesi günü ellerine ulaşacağını bildirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesinin, Adana'da MİT'e ait olduğu belirtilen TIR'larda arama yaptıran özel yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takcı'nın yetkisini kaldırdığı belirtilmişti. Adana TMK 10. Maddesiyle Yetkili Başsavcıvekilliğinde görevli Özcan Şişman'ın da yetkileri kaldırılarak Mersin'e genel yetkili savcı olarak atanmıştı.

Son değişikliklerle TMK 10. maddesiyle yetkili savcı sayısı 8'den 4'e düştü.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35