banner39

TSK: Silopi'de yaralanan asker de 'şehit' oldu

Hakkari, Van ve Şırnak'ta bugün PKK tarafından birçok noktaya saldırı düzenlendi. Şırnak'taki saldırılarda genelkurmay açıklamasına göre, üç asker "şehit" oldu. Diğer saldırılarda ise çok sayıda yaralı var

Yurt Haberleri 04.08.2015, 15:05 04.08.2015, 18:21
TSK: Silopi'de yaralanan asker de 'şehit' oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari, Van, Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'da bugün çeşitli noktalarda askere ve polise silahlı, mayınlı saldırılar düzenlendi. Şırnak'taki saldırılarda genelkurmayın açıklamasına göre şu ana kadar üç asker "şehit" oldu.

Hakkari'de önce Yüksekova'da daha sonra da Dağlıca'da saldırılar düzenlendi. Yüksekova Emniyet Müdürlüğüne teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda can kaybı ve yaralanma olmadı. Motosikletli iki kişi tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Saldırıya emniyet güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine ilçe merkezinde çatışma çıktı. Yaklaşık 20 dakika süren çatışmada can kaybının yaşanmadığı, roket mermisinin isabet ettiği binada hasar oluştuğu belirtildi.

Olayın ardından kaçan teröristlerin yakalanması için ilçe genelinde geniş çaplı operasyon başlatıldı.
Bu arada, ilçe merkezinde yaşanan çatışma nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı esnaf da kepenk kapattı.

DAĞLICA

Dağlıca Tabur Komutanlığına teröristlerce düzenlenen havanlı saldırıda, bacağına şarapnel parçası isabet eden 6 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı. Yaralanan Nurşin Buldan'ın HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın yakını olduğu belirlendi.

İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki 7'nci Hudut Alay Komutanlığına bağlı Dağlıca Tabur Komutanlığına, PKK mensupları tarafından ağır makineli tüfek ve havan topuyla saldırıdüzenlendi.

Tabur komutanlığında herhangi bir zayiatın oluşmadığı saldırıda, havan topunun Dağlıca köyündeki bir evin yakınına düşmesi sonucu, evlerinin önünde oynayan ve bacağına şarapnel parçası isabet eden 6 yaşındaki Nurşin Buldan yaralandı. Askerler tarafından ilk müdahalesi yapılan Buldan'ın, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Buldan'ın HDP'li vekil Pervin Buldan'ın akrabası olduğu öğrenildi

ŞIRNAK'TA İKİ ŞEHİT

Öte yandan Şırnak'ta da yola döşenen mayının patlaması sonucu iki asker "şehit" oldu. Bir koruc ile bir asker ise yaralandı.

GEVAŞ'TA SALDIRI

Van'ın Gevaş ilçesinde askeri araca bombalı saldırı düzenlendi. Alınan bilgiye göre, kent merkezinden İlçe Jandarma Komutanlığına giden askeri aracın Karşıyaka Mahallesi'nden geçişinden bir müddet sonra PKK mensuplarınca yola döşenen patlayıcı infilak etti.

Can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı patlamanın ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

ŞEMDİNLİ'DE UÇAK HAREKETLİLİĞİ

Şemdinli İlçesi'nde bugün öğle saatlerinde askeri uçak hareketliliği oldu. Uçak hareketliliği saat 13.30 sıralarında başladı. Yüksekova ilçesi yönünden gelen ve alçaktan uçan savaş uçakları, Şemdinli üzerinden geçerek Hakurk, Basyan ve Balkaya Dağları'na yöneldikleri gözlendi.

ERZİNCAN-TUNCELİ YOLU HALA KAPALI

Tunceli Valiliği, PKK'lıların beş gün önce yol kesip araçları yakmasının ardından kapanan Erzincan karayolunda tuzaklanmış patlayıcılar bulunduğunu belirterek, karayolunun bu nedenle kapalı olduğunu açıkladı.

Tunceli-Erzincan karayolunu beş gün önce 35'inci kilometrede kesen PKK'lılar, 4 TIR ile 1 iş makinesini ateşe vererek yakıp, karayoluna bombalı tuzaklar kurdu. O günden itibaren kapalı bulunan Tunceli-Erzincan karayoluyla ilgili Tunceli Valiliği'nden bugün yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Bazı basın ve yayın organlarında yer alan Tunceli Valiliği'nce Tunceli-Erzincan karayolu ulaşıma kapatıldı haberleriyle ilgili olarak; haberlerde bahsi geçen yol bölücü terör örgütü mensuplarınca yakılan araçlar ve araçların yakıldığı yerde tuzaklanmış patlayıcıların bulunması nedeniyle ulaşıma kapanmış olup, vatandaşımızın can ve mal güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılarak yolun açılması ve güvenli ulaşımın sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir."

SİLOPİ'DE NÖBET KULÜBESİNE SALDIRI

Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK tarafından düzenlenen roketatarlı saldırıda 2 asker yaralandı.

İlçe merkezindeki 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na ait nöbet kulübesine terör örgütü PKK mensuplarınca roketatarlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda kulübede nöbet tutan 2 asker yaralandı. Yaralılar, Şırnak Asker Hastanesine kaldırıldı.

Saldırıyla ilgili daha sonra Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ağır yaralı askerimiz şehit olmuştur" denildi.

ARDAHAN'DA OPERASYONLAR: 7 GÖZALDI

PKK / KCK operasyonu kapsamında Ardahan ve Göle'de gözaltına alınan 7 kişi tutuklandı.

Geçtiğimiz günlerde PKK / KCK'ya yönelik olarak düzenlenen operasyonu kapsamında Ardahan ve Göle'de 7 kişi gözaltına alındı. PKK'ya üye olmak, yardım ve yataklık suçlaması ile ifadeleri alınan 7 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak Ardahan Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

KARS'TA GÜVENLİ BÖLGE İLANI

Kars Valiliği, PKK'nın barındığı Kağızman'ın Çemçe Madur yöresiyle Sarıkamış Boyalı Ormanlarını 15 gün süreyle Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan etti.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Valiliğimizce Kağızman Çemçe-Madur bölgesi ve Sarıkamış Boyalı Ormanları bölgesinde icra edilecek askeri operasyonlarda sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi için 15 gün süreyle Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

İSKENDERUN

Hatay'ın İskenderun ilçesindeki askeri birliğe, PKK mensuplarınca taciz ateşinde bulunuldu.

Alınan bilgiye göre, Karayılan Jandarma Komando Bölüğüne Amanos Dağları eteklerinden PKK üyelerince uzun namlulu silahlarla ateş edildi.

Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine olay yerinden uzaklaşan saldırganlar, Amanos Dağları'na kaçtı.

Saldırıda ölen ya da yaralananın olmadığı, teröristlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldığı öğrenildi.

Öte yandan, çatışma sonrasında Amanos Dağları'nın farklı iki noktasında küçük çapta yangın çıktığı görüldü.

HAKKARİ'DE DE GÜVENLİK BÖLGELERİ İLAN EDİLDİ

Hakkari Valiliği, son zamanlarda Hakkari ve ilçelerinde artan PKK saldırılarına karşı il ve ilçe merkezlerine bağlı bazı bölgeleri güvenlik nedeniyle 05 Ağustos 2015 günü saat 00.01'den, 19 Ağustos 2015 günü saat 23.59'a kadar 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan ederek, sivillerin giriş ve çıkışlarına yasakladığını açıkladı.

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, "İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü Terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Valilik makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla, bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır" denildi.

Valilik Açıklamasındaki Hakkari merkez ve ilçelerinde özel güvenlik bölgesi ilan edilen bölgeler, şu şekilde sıralandı:

"Bu tedbirler kapsamında, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince, Yüksekova İlçesi sınırlarında bulunan, Dağlıca ve Çevresi (Dikenpınarı Mevkii – Alandüz Mahallesi -Dilekli Yaylası - İkiyaka Dağları- Belkıstepe arasında kalan bölge. İki Yaka Dağları-Sat Sivrisi (Evretküme Sırtı -Gevenakurkitepe - Ömerkuyusutepe - Karanişritepe - Sernohola Sırtı -Şervinetepe - Lebaydektepe - Havretepe - Kahta Yayla Mevkii - Bozkaya Mahallesi Batısı - Dağlıca Dağları - Eşektepe arasında kalan bölge) İlimiz Merkez sınırları içerisinde bulunan, Meydanpürümüz (Çanaklı Köyü - Oğul Köyü -Yoltepe Mevkii -Arsan Dağı -Katırgediği arasında kalan bölge) 05 Ağustos 2015 günü saat 00.01’den 19 Ağustos 2015 günü saat 23.59’a kadar "Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere girmesi yasaklanmıştır."

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?