banner39

TSK, Yunanistan'da tugay yönetecek

Son YAŞ kararlarıyla birlikte Türkiye, Yunanistan tarihinde ilk kez bu ülkedeki bir orduyu yönetecek

Yurt Haberleri 06.08.2013, 12:44 06.08.2013, 12:55
TSK, Yunanistan'da tugay yönetecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta yapısını şekillendiren Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yurt dışındaki temsilciliklerde de kritik değişikliklere imza attı. En dikkat çeken bayrak değişimi ise NATO Karargahı ile Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'nde olacak.

YAŞ kararlarına göre, NATO'daki Türk Temsil Heyeti'nin yeni komutanı artık Korgeneral Ferit Güler. ABD'de de, Büyükelçi Namık Tan'ın görev süresinin dolmasına kısa süre kala, Silahlı Kuvvetler Ataşesi değişti. İşte YAŞ'ta alınan dikkat çekici kararlar:

NATO'YA YENİ KOMUTANLAR

Brüksel'de bulunan NATO Karargahı'ndaki en üst düzey Türk komutan değişiyor. Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu görevini tamamlarken, yerine Çanakkale'deki 2'nci Kolordu Komutanı Korg. Ferit Güler getirildi.

BÜYÜKELÇİ'DEN ÖNCE DEĞİŞTİ

Büyükelçi Namık Tan'ın görev süresinin bitmesine kısa süre kala, Washington Büyükelçiliği'ndeki Silahlı Kuvvetler Ataşesi değişti. Balıkesir'deki 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı'na atanan Tuğg. Fethi Alpay'ın yerine Malatya- Erhaç Hava Üssü'nde 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı görevini yürüten Hava Pilot Tuğg. Semih Koşucuoğlu atandı. Malatya, NATO'nun füze kalkanının da konuşlandırıldığı adres olarak biliniyor.

TUGAYI ESER YÖNETECEK

Bir başka dikkat çekici atama da Yunanistan'a oldu. Güneydoğu Avrupa Çok Uluslu Barış Gücü Tugayı'nı, 2013-2015 yılları arasında komuta edecek komutan Tuğg. Hakan Eser oldu. Akşam'ın haberine göre böylece Yunanistan tarihinde ilk kez bir Türk Komutan, bu ülkede bir tugayı yönetmiş olacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?