banner39

Tunca ve Meriç nehirleri için 'kırmızı alarm'

Edirne'de tarım arazilerinin hasar görmesine neden olan Tunca ve Meriç nehirlerindeki su seviyesinin rekor düzeye ulaşması nedeniyle Bulgaristan'da alarm verildi

Yurt Haberleri 05.02.2015, 10:59 05.02.2015, 10:59
Tunca ve Meriç nehirleri için 'kırmızı alarm'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan, Tunca ve Meriç nehirlerindeki su seviyesinin rekor düzeye ulaşması nedeniyle "kırmızı alarm" ilan etti.

Bulgaristan'da aşırı yağışların ardından sel baskınlarının yaşandığı bölgelerde durum normale dönerken nehir ve barajlardaki su seviyesinin kritik düzeye ulaştığı bildirildi.

Çevre ve Sular Bakanlığından yapılan açıklamada, Meriç ve Tunca nehirleri için kırmızı alarm ilan edildiği, ülke genelinde dokuz barajın taştığı belirtildi.

Ülkenin güneyinde bulunan ve taşan dokuz barajdan üçü olan Kırcaali, Studen Kladenets ve İvaylovgrad'ın suları Yunanistan üzerinden Meriç ve Tunca nehirleriyle Türkiye'ye ulaşıyor.

Çevre ve Sular Bakanlığı, Tunca ile Meriç nehirlerindeki su seviyesinin rekor düzeye ulaşması nedeniyle Yunanistan ve Türkiye'nin uyarıldığını açıkladı.

Bu arada Bulgar medyası, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Edirne'deki taşkınlarla ilgili bölgedeki vatandaşların sabrının tükendiğini ve zararlar konusunda dava açabilecekleri yönündeki sözlerine geniş yer ayırdı.

Bakan Eroğlu "Özellikle onlar birtakım barajlar yaptı ama barajların işletilmesinde, taşkın hacmini bırakmıyorlar maalesef. Bunu defalarca kendilerine söyledik, ikaz ettik. Ama oradaki vatandaşların da sabrı tükendi. Gerekirse Bulgaristan'a bu konuda dava açacaklarını ifade ettiler ben Edirne'deyken. Belki bunun yapılması faydalı olur diye düşünüyorum" demişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?